Brittany Murphy kimdir

Ad Soyad: Brittany Murphy Doğum Tarihi: 10 Kasım 1977 Nereli: Georgia, Atlanta Meslekler: Ölüm Tarihi: 20 Aralık 2009

Brittany Murphy kimdir, Brittany Anne Murphy, Amerikalı sinema oyuncusu ve şarkıcısı. Clueless (1995) ve 8 Mile (2002) gibi filmlerle adını duyurdu. 6 Haziran 2006‘da A Lively Mind adında bir albüm piyasaya çıkaran Murphy, albümündeki Paul Oakenfold ile birlikte gerçekleştirdiği Faster Kill Pussycat parçası ile Amekan dans listelerinde ilk sıraları aldı ve İngiltere’de UK Singles listesinde yedinci sıraya kadar yükseldi.

Brittany Bertolotti adıyla 1977‘de İtalyan asıllı Amerikan vatandaşı haraççılık yapan Angelo Bertolotti ve Doğu Avrupa asıllı ve İrlandalı Amerikan vatandaşı Sharon Murphy’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Anne ve babası doğumundan kısa bir süre sonra boşanan Brittany, bundan sonra babasıyla çok az görüştü ve annesi tarafından büyütüldü. Edison, New Jersey’de ve Burbank, California’da yaşadı, protestan mezhebine bağlı bir hristiyan olarak yetiştirildi.

Murphy dokuz yaşındayken, ünlü “Sefiller” romanının müzikal versiyonunda rol aldı ve on üç yaşına geldiğinde bir menajerle anlaştı. On dört yaşındayken Hollywood’daki ilk rolü, “Drexell’s Class” adlı dizide Drexell’i oynamak oldu. Birçok oyunda yer aldı ve 1990’ların başında Blessed With Soul adındaki gruba vokalistlik yaptı.

1995‘de ilk sinema filmi Clueless ile film yıldızlığına adım atan Brittany Murphy, 2002‘de Eminem‘in başrolünde olduğu 8 Mile filmiyle de adından sözettirdi. Ardından birçok film ve televizyon dizisinde rol almaya devam etti. Son olarak 2004‘de reklam başarısızlığına uğrayan Little Black Book’da ve 2005‘de ses getiren Sin City filmlerinde rol aldı.

Bir yandan da şarkıcılık kariyerine devam eden Murphy, 6 Haziran 2006‘da A Lively Mind adında bir albüm piyasaya çıkardı. Albümden ilk çıkardığı ve Paul Oakenfold ile birlikte gerçekleştirdiği Faster Kill Pussycat parçası ile Amerikan dans listelerinde başlarda yeraldı ve hatta İngiltere’de UK Singles listesinde yedinci sıraya kadar yükseldi.

Yapımına başlanan Tinkerbell adlı Disney animasyonunda filmi seslendirenler arasında adı açıklanan ilk oyuncu oldu. Maxim Magazine, Hot 100 listesinde onu 49. sırada gösterdi.

Brittany Murphy, aktör Ashton Kutcher ile bir süre görüştü ve 2004 yılında da menajer Jeff Kwatinetz ile nişanlandı, fakat nişan bozuldu. Aralık 2005‘de Little Black Book filmi çekimleri sırasında tanıştığı yapımcı asistanı Joe Macaluso ile nişanlandığını açıkladı.

Yıllar içinde, zayıflığı ve dış görünüşündeki değişiklikler, birçok kere yeme bozukluğu ve plastik ameliyat söylentilerine neden olsa da Murphy bunların her ikisini de her zaman reddetti.

2005 yılında Jordache Jeans için tanıtım modeli oldu. 2007 yılını sessiz geçiren sanatçı, 2008 yılında The Ramen Girl adlı filmde rol aldı ve ünlü animasyon klasiği Futurama’nın 4. filminde Colleen karakterini seslendirdi.2009 yılına hızlı bir giriş yapan Murphy, Deadline, Across the Hall, Abandoned gibi filmlerin yanı sıra, Tribute ve Megafault gibi t.v. şovlarında da kendisini gösterdi.

20 Aralık 2009 tarihinde, Los Angeles’daki evinin banyosunda baygın halde bulunan Brittany Murphy, şehrin itfaye ekibi tarafından Cedars-Sinai Hastanesi’ne ulaştırıldı fakat yapılan müdahaleler yaşamını kurtarmaya yetmedi ve 20 Aralık 2009 tarihinde, saat 10.04’de hayata gözlerini yumdu.

İlgili Makaleler

Brittany Murphy hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu