Bob Sinclar kimdir

Ad Soyad: Bob Sinclar Doğum Tarihi: 10 Mayıs 1967 Nereli: Le Marais, Paris, Fransa Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Bob Sinclar kimdir, Fransız müzisyen, prodüktör. Gerçek adı Christophe Le Friant‘tır. Yellow Productions isimli prodüksiyon şirketinin kurucusu ve sahibi de olan Sinclar, özellikle Love Generation ve World Hold On adlı şarkılarıyla tüm dünyanın tanıdığı popüler bir isim haline gelmiştir.

10 Mayıs 1967‘de Fransa‘da dünyaya geldi. Paris‘in bohem ve gayleriyle dikkat çeken bölgesi Le Marais‘de büyüdü. 80’li yılların sonunda yükselişe geçen acid jazz ve hip hop’tan etkileniyordu. Sinclar’ın gerçekten yapmak istediği şey başlangıçta profesyonel bir tenisçi olmaktı. Ancak müzik tutkusu ağır bastı ve henüz 18 yaşında Chris The French Kiss ismiyle DJ’liğe başladı. İlk klüp hiti Daft Punk‘tan Thomas Bangalter‘la birlikte prodüksiyonunu gerçekleştirdiği ve Jane Fonda‘nın aerobik setinden izinsiz sample’lar kullandığı “Gym Tonic“ti. Kendisine Bob Sinclar adını verme nedeniyse Philippe de Broca‘nın Le Magnifique isimli filminde Jean Paul Belmondo tarafından canlandırılan Bob Saint-Clair karakteriydi.

Sinclar’in ilk albümü “Paradise1998‘de müzik marketlerdeki yerini aldı. “The Ghetto” ve “Ultimate Funk”gibi oldukça başarılı şarkıların yer aldığı albümden hemen sonra 2000 yılında ikinci çalışma “Champs Elysées”geldi. Bu albümde Fransız house müziğini, iyi süzdürülmüş disco yaylılarıyla birleştiren Bob Sinclar müzik eleştirmenlerinden övgüler aldı. Sinclar, Fransız müzisyen Cerrone anısına yaptığı “I Feel For You” isimli 45’liğiyleyse İngiltere listelerinde 9 numaraya dek yükseldi.

Uluslararası alanda başarı kazanıp popüler olduktan sonra kendi prodüksiyon şirketi Yellow Productions’ı kuran müzisyenin ilk projesi “Africanism”di. Daha sonra 2003‘te üçüncü stüdyo albümü “III” ü yayınladı ve bu albümünde oldukça popüler isimlerle birlikte çalıştı. III, dans listelerinde zirveyi zorluyordu ve bu büyük başarıdan sonra Sinclar çıtayı daha da yükseltti. İstikrarlı biçimde yükselen müzisyen 2004‘te derleme albümü “Enjoy”u müzikseverlerle buluşturdu.

2006 yılında ise Sinclar’ıın yıldızı hiç olmadığı kadar parlayacaktı. Zira onu tüm dünyanın tanımasını sağlayan ve sadece bir DJ olarak değil bir müzisyen olarak da oldukça başarılı bulunacağı albümü “Western Dream”i yayınladı. İlk single Love Generation’ı,
The Wailers” grubundan Gary Pine ile birlikte hazırlamıştı ve şarkı beklenenin çok üzerinde bir ilgiyle karşılaşıp tüm Avrupa‘da büyük popülerite kazandı. İngiltere listelerinde 12 numaraya yükselen Love Generation, Almanya ve Avusturya listelerindeyse 1 numaraya ulaştı.

Sinclar Fransız müzisyen Cerrone’a duyduğu hayranlıkla tanınmaktadır. Son olarak 2007 tarihli Soundz Of Freedom albümünü yayınlamıştır.

İlgili Makaleler

Bob Sinclar hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu