Bingür Sönmez kimdir

Ad Soyad: Bingür Sönmez Doğum Tarihi: 1952 Nereli: Sarıkamış, Kars Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Bingür Sönmez kimdir, Bingür Sönmez, 1952 yılında Sarıkamış‘ta bir ilkokul öğretmeninin beş çocuğundan sonuncusu olarak doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Sarıkamış’ta okudu. Sonra İstanbul‘a taşındılar. 1969 yılında da Pendik Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1976 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olduktan sonra, burslu olarak İngiltere’de 1 yıl yabancı dil eğitimi gördü

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Göğüs Kalp Damar Cerrahisi’nde 1977-1984 yılları arasındaki uzmanlık ihtisasını yaptı. Bu ihtisası sırasında 1984 yılında Londra St. Thomas Hastanesi’nde kalp cerrahisi asistanı ve Rayne Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak bir yıl çalıştı. İhtisası bitince 1985 ile 1986 yıllarında askerliğini Gülhane Askeri Tıp Akademisi‘nde yedek subay doktor olarak yaptı. Askerliği bitince 1986-1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalp damar cerrahisi başasistanı olarak görev yaptı.

Londra St. Thomas Hastanesi’nde 1987-1990 yılları arasında tekrar 3 yıl çalışarak koroner cerrahisi eğitimi aldı. 1990 yılı sonunda İstanbul‘a dönerek İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kardioloji Enstitüsü’nde göreve başladı. Aynı zamanda 1990 – 1995 yılları arasında İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde çalıştı. Daha sonra, Florence Nightingale Hastanesi‘nde Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı, aynı zamanda Kadir Has üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Cerrahi Bölümleri Başkanı olarak çalıştı.

2001 yılından beri Memorial Hastanesinde Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.

Bingür Sönmez, 1988 yılında doçent, 1997 yılında profesör oldu. Prof.Dr.Bingür Sönmez , Onüçbinin (13.000) üzerinde açık kalp ameliyatı yapmıştır. Çeşitli ulusal ve uluslararası 108 adet basılmış yayını bulunmaktadır.

Prof.Dr.Bingür Sönmez’in Bilgisayar merakı vardır, iyi kayak kayar, sualtı favori sporudur. Boş vakitlerinde ameliyat yapar. Hasta kaybetmeyi hiç sevmez. Aynı zamanda amatör illüzyonist’dir.

Yurt içi ve yurt dışında bulunan 24 derneğin üyesidir.

Bingür Sönmez, evlidir ve bir oğlu bir kızı vardır.

Bingür Sönmez, Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı olarak “Sarıkamış Şehitlerini Anma ve Top Yolu Yürüyüşü”ne katılmak üzere Sarıkamış’ta bulunduğu sırada 24 Ağustos 2014 tarihinde Gaziler Meydanı’nda gezdiği esnada silahlı saldırıya uğradı. Kolundan ve bacağından yaralanan Prof. Dr. Sönmez, Sarıkamış Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Kitapları:
2007 – Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış-CD’li (Bingür Sönmez–Reyhan Yıldız)
2008 – Kalp Yogası (Bingür Sönmez–Neslihan İskit–Selim Tansal)
2010 – Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış-CD’siz (Bingür Sönmez–Reyhan Yıldız)
2010 – Büyük Dünya Savaşı’nda Türk Cepheleri-1 Kafkas Harekâtı, (Maurice Larcher-Çeviri: Can Kapyalı-Yayına Hazırlayan: Bingür Sönmez)
2010 – Geçmişten Günümüze Âşıkların Dilinde Sarıkamış (Abdurrahman Güzel-Ali Berat Alptekin-Yayına Hazırlayan: Bingür Sönmez)

Mesleki Üyelikleri:
Society of Thoracic and Cardiovascular Surgeons of Great Britain and Ireland
European Society of Cardiovascular Surgery
International Society for Heart Research
Cardiac Muscle Research Group
The International Collage of Angiology
Türk Kardioloji Derneği
Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Derneği
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği
Türkiye Onkoloji Derneği
AIDS Savaşım Derneği
British Association of Tissue Bank
Ulusal Vasküler Cerrahi Derneği
Türkiye Tıp Akademisi
Mediterranean Association of Cardiology and Cardiac Surgery
Perfüzyonistler Derneği
Şişli Rotary Kulübü
Türkiye Fikir ve Kültür Derneği
Society for Advanced Surgery
Fleboloji Derneği
Nörokardiyoloji Derneği
Uluslararası Kayak Öğretmenleri Derneği
Uluslararası Rotary Sağlık Dostluk Gurubu – Onarılmış Kalpler Organizasyonu

İlgili Makaleler

Bingür Sönmez hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu