Bernoulli kimdir

Ad Soyad: Bernoulli Doğum Tarihi: - Nereli: Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Bernoulli kimdir, Jacques Bernoulli (Jakob), d. 6 Ocak 1655 Basel – ö. 16 Ağustos 1705 Basel
Johann Bernoulli (Jean, John)d. 27 Temmuz 1667 Basel – 1 Ocak 1748 Basel
Daniel Bernoulli, d.29 Ocak 1700 Groningen – ö. 17 Mart 1782 Basel Hollanda

 

Üstün zekalı soylarının geçmişleri uzun uzun genetikçiler tarafından incelenmiştir. Üç veya dört nesilde sekiz on tane üstün zekalı matematikçi veren Bernoulli ailesi incelemeye değer.

Bernoulli’ler, Saint-Barthelemy toplu öldürmelerinde olduğu gibi, hügnoların katolikler tarafından toplu öldürülmelerinden kurtulmak için 1583 yılında Anvers’ten kaçan bir ailenin devam eden soyudur.

İçlerinden birçoğu hukukta, bilginlikte, edebiyatta, serbest mesleklerde, idari alanlarda ve görevlerde ve sanatta gerçek bir üstünlük göstermişlerdir. Matematik alanında daha çok Bernoulli soyunun ikinci ve üçüncü kuşakta sivrildiğini görmekteyiz.

Jacques Bernoulli (Jakob), d. 6 Ocak 1655 Basel – ö. 16 Ağustos 1705 Basel
Matematik tarihinin ünlü İsviçre’li ailesinin matematik geleneğini başlatan kişidir. Sürekli rekabet ettiği kardeşi Johann ile birlikte Leibniz’in öğrencisiydi.

Leibnitz tarafından ortaya atılan diferansiyel ve integral hesabın şeklini inceledi. 1687 yıılına kadar Bale’de matematik profesörlüğü yaptı. Analitik geometri, olasılıklar kuramı ve değişimler hesabına ait buluşları vardır.

Katkıları arasında kutupsal koordinatların kullanımı, zincir ve kelebek eğrileri ile logaritmik sarmalın incelenmesi vardır.

Johann Bernoulli (Jean, John)d. 27 Temmuz 1667 Basel – 1 Ocak 1748 Basel
İsviçreli matematikçidir. Rekabet içinde olduğu matematikçi Jakob Bernoulli’nin kardeşi, Daniel Bernoulli (Bernoulli prensibi’nin mucidi) ve Nicolaus II Bernoulli’nin babasıdır. Aynı zamanda Jean veya John Bernoulli olarak da bilinir.

Jakob ve John Basel Üniversitesi’nde eğitim aldıkları dönemde beraber çalıştıkları halde aralarındaki ilişki, John Bernoulli mezun olduktan sonra ikisi kıskançlığa varan bir rekabete dönüşmüştür. Bu rekabet daha çok John’un Jakob’un pozisyonunu kıskanmasından gelmekteydi. Jakob’un ölümünden sonra John bu kez matematikte yetenekli oğlu Daniel ile rekabete girmiştir. 1738 de oğlu ile birlikte nerdeyse aynı zamanda hidrodinamik üzerine çalışmasını yayımlamıştır.

Jakob Bernoulli’nin ilgilendiği konulardan birisi de olasılık kuramıdır. Bununla ilgili olarak yazdığı kitabında, Huygens’in şans oyunlarıyla ilgili broşürünü yeniden basmış ve permütasyonları ve kombinasyonları inceleyerek binom dağılımlarıyla ilgili Bernoulli Teoremi’ni geliştirmiştir.

Daniel Bernoulli, d.29 Ocak 1700 Groningen Hollanda – ö. 17 Mart 1782 Basel İsviçre
Hollanda doğumlu, fakat çoğunlukla İsviçre, Basel’de yaşamış matematikçidir. Daniel Bernoulli, Johann Bernoulli’nin oğlu ve Jacob Bernoulli’nin yeğenidir. Matematikçi oluncaya kadar doktorluk yaptı. Paris İlimler Akademisi ödülünü tam on kez kazandı. En ünlü eseri sıvılar dinamiğine aittir. Yirmi beş yaşındayken Saint Petersburg’a matematik profesörü olarak atandı. Anatomi, botanik ve fizik dersleri okuttu. Matematikte çok eser verdi. Daniel Bernoulli’ye, fiziğin kurucusu denilmiştir. Daniel, Basel Üniversitesi’nde profesörlük yapmış olup, verimli çalışmlgilidir. “Hydrodinamica” adlı kitabında hidrolik basınçla ilgili teoremlerini ve gazların kinetik kuramını açıklamıştır.

Babası (Johann) ve amcası (Jacob) bayağı (adi) diferansiyel denklemler kuramında, Daniel ise kısmi diferansiyel denklemler alanında öncü sayılmaktadır.

Akışkanların dinamiği konusundaki ilk çalışmaların sahibidir. O zamana kadar akan bir akışkanın enerjisi hakkında hiçbir şey bilinmezken; Daniel Bernoulli, akan akışkanların kinetik, basınç ve potansiyel enerjilerine sahip olduğunu ve bu enerjilerin birbirine dönüşebildiğini göstermiştir. Geliştirdiği formüller halen akışkanlar mekaniğinin temelini oluşturmaktadır.

Ayrıca, bir tıp doktoru olan Bernoulli, kan basıncını ölçen ilk aletide akışkanlar hakkında yaptığı çalışmalardan yararlanarak tasarlamıştır. Geliştirdiği yöntem 18 yüzyılın sonlarına kadar kullanılmıştır.

İlgili Makaleler

Bernoulli hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu