Benicio Del Toro kimdir

Ad Soyad: Benicio Del Toro Doğum Tarihi: 19 Şubat 1967 Nereli: San German, Porto Riko Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Benicio Del Toro kimdir, Benicio Del Toro, 1967 doğumlu Port Riko’lu sinema oyuncusu. Del Toro, Traffic filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar Ödülü kazandı. 2003 yılında En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar Ödülü adaylığı getiren 21 Grams‘da Sean Penn ve Naomi Watts ile birlikte oynadı.

Benicio Monserrat Rafael Del Toro Sanchez, 19 şubat 1967 yılında her ikisi de avukat olan Gustavo Adolfo Del Toro ve Fausta Sanchez Rivera‘nın ikinci oğulları olarak San German, Porto Riko‘da dünyaya geldi. Santurce’da büyüyen Del Toro, Miramar’daki roman katolik okulu Academia del Perpetuo Socorro‘ya başladı.

Dokuz yaşına geldiğinde annesinin hepatit yüzünden ölmesinden sonra babası ve büyük erkek kardeşi Gustavo ile birlikte gençlik yıllarını geçirdiği Mercersburg, Pennsylvania‘ya taşındı. Burada yatılı Mercersburg Akedemisi‘ne girdi ve mezun olduktan sonra babasının tavsiyesine uyarak University of California‘da işletme okumaya başladı. Drama kursunda gösterdiği başarıyı farkedince okulunu bıraktı ve Los Angeles‘da ünlü oyunculuk öğretmeni Stella Adler ile çalışmaya başladı.

1980’lerin sonunda Miami Vice‘da ve NBC televizyonunun dizilerinde (örneğin Drug Wars:The Camarena Story) katil, uyuşturucu satıcısı gibi küçük rollerde gözükmeye başladı. Del Toro, roller almaya başlayana kadar ailesine yeni kariyerinden bahsetmemişti. Daha sonra 1988 yapımı Big Top Pee-Wee ile sinema filmi kariyeri başlamış oldu. 1989’da Bond filmi Licence to Kill‘de yeraldı ve o zamana kadar bir Bond filminde kötü karakteri oynayan en genç oyuncu oldu. Fazla iş yapmayan bu iki filmin ardından The Indiolombus:The Discovery (1992), Money for Nothing (1993), Fearless (1993) ve Swimming with Sharks (1994)’da oynadı. 1995‘de The Usual Suspects‘de canlandırdığı Fred Fenster rolüyle çıkış sağladı ve En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Independent Spirit Ödülü‘nün sahibi oldu ve “takip edilecek oyuncu” olarak lanse edildi. Bundan sonra daha büyük bütçeli filmlerde daha büyük roller almaya başlayan Benicio, bu dönemde Abel Ferrara’s Funeral (1996), Basquiat (1996), The Fan (1996) ve Excess Baggage (1997)’da oynadı.

1998 yapımı Fear and Loathing In Las Vegas filminde Hunter S. Thompson (Johnny Depp)’ın avukatı Dr. Gonzo rolündeydi. Bu filme kendini tamamen veren, duygusal ve fiziksel olarak hazırlanan ve bir sahnede kendini sigarayla yakan (ama bu sahne sonradan filmden çıkarıldı) Del Toro, gelen kötü eleştirilere çok üzülse de bu film sonradan bir kült haline geldi. Bu filmden sonra geçirdiği iki yıl boşluğun ardından, yeniden büyük profilli filmlerde rol almaya başladı. The Usual Suspects‘in senaryo yazarının yönettiği The Way of the Gun (2000), Steven Soderberg‘in Traffic (2000), Guy Ritchie‘nin Snatch (2001) ve Sean Penn filmi The Pledge bu dönemde rol aldığı filmler oldu.

Del Toro, Traffic filmindeki Meksika‘lı sınır polisi rolündeki performansıyla En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar Ödülü kazandı. 2003‘de Tommy Lee Jones‘la birlikte The Hunter‘da rol aldı. Yine 2003 yılında En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar Ödülü adaylığı getiren 21 Grams‘da Sean Penn ve Naomi Watts ile yer aldı.

Sin City (2005)’de de yer alan ünlü aktör bakışları ile James Dean, Brad Pitt ve Marlon Brando‘yla karşılaştırıldı ve seks sembollerinden biri haline geldi. People Magazine tarafından 2003‘de “Most Beautiful People” Listesi’nde yeraldı. Gençlik yıllarında Madonna‘nın La Isla Bonita klibinde de görünmüş olan Del Toro, Oskar Ödülü alan üçüncü Porto Riko’lu oyuncu.

İlgili Makaleler

Benicio Del Toro hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu