Bengü kimdir

Ad Soyad: Bengü Doğum Tarihi: 23 Nisan 1979 Nereli: İzmir Meslekler: , , Burcu: Boğa Yaş: 43

Bengü kimdir, Gerçek adı Bengü Erden, pop şarkıcısı, söz yazarı, besteci, yapımcı.

Aslen malatyalı olan Bengü 23 Nisan 1979 yılında İzmir’de doğdu. Ortaokul ve liseyi Özel İzmir Amerikan Lisesinde okudu. , Marmara Üniversitesi İsletme Fakültesi mezunu. Aynı zamanda Akademi İstanbul-San Bölümünde müzik eğitimini bitirdi.

Müzikle tanışması ilkokul yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile oldu. Yine İzmir`de sahnelenen “Oliver Twist” isimli müzikalde başrol oynadı. İzmir Devlet Konservatuvarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa`dan bir yıl şan dersleri aldı. 1998 yılında Müfit Bayşara`nın bir bestesiyle MÜYAP ve Show TV`nin organize ettiği Pop Show `98 adlı şarkı yarışmasında 2. oldu. Yarışma, jüride yer alan Kenan Doğulu ile tanışmasına vesile oldu. Akademi İstanbul`da müzik eğitimi aldı. Kenan Doğulu‘nun albüm teklifi üzerine hem üniversite eğitimini sürdürmek hem de albüm çalışmaları için İstanbul’a yerleşti. Albüm çalışmal sürdü. Üç yıl süre ile Kenan Doğulu`ya vokallik yaptı. Ayrıca albümün aranjörlüğünü üstlenen Ozan Doğulu ile de çeşitli çalışmalarda yer aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında 300’e yakın konserler verdi. Canlı performanstaki başarısı sempatik tavırlarıyla bar programları ve konserlerin aranılan ismi oldu. Televizyon ekranına ve objektiflere barışık olan Bengü ATV televizyonunda her Cumartesi yayınlanan ELİFNAĞME adlı programı başarı ile sundu.

İkinci albümü “Bağlasan Durmam” Albümünde yer alan “Ucuz Mumlar ve Müjde” adlı şarkıların söz ve besteleri Bengü’ ye ait. Radyo listelerinde hızla yükselen “Gel Gel” adlı şarkıyı Azerice yorumladı.

2009 yılının yine yazlarında ise 5. albümü “İki Melek”i, Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür. Bu albümden çıkan ilk iki video, “İki Melek” ve “Kocaman Öpüyorum” Billboard Türkiye listelerinde 1 numaraya yükselmiş ve 2009 yılı içerisinde sanatçı bu albümüyle 13. İstanbul FM Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödülünü almayı başarmıştır.

2010 senesi yaz aylarında “Sırada Sen Varsın” adlı maxi single çalışmasını çıkardı. Bengü bu single çalışması ile 14. İstanbul FM Altın Ödülleri‘nde En İyi Single ödülünü almayı başarmıştır. Çıktığı ilk 25 günde 40.000 satışa ulaşan single Bengü’nün kariyerini hızlandırdı.

Bengü, 2011 senesi başında yayınlanan Suat Ateşdağlı’nın proje albümünde “Artık Sevmeyeceğim” isimli şarkıyı seslendirmiştir. Bengü 2011’de çıkarmış olduğu Dört Dörtlük albümünde Sinan Akçıl, Şehrazat, Ersay Üner gibi isimlerle çalışmıştır. Albümün çıkış parçası olan “Aşkım” şarkısı ile oldukça büyük beğeni toplamıştır. Şarkı çıktığı gün sosyal paylaşım sitesi Twitter’da trends topic listesine girmiştir. Bengü, “Aşkım” şarkısı ile Google Zeitgeist 2011 verilerine göre yılın en çok aranan şarkısı ve sanatçısı başarısınıda elde etti. Bengü Dört Dörtlük Albümü’nün 2. video klip çalışması olan “Saat 03:00″‘ün çıkmadan önce yayınlana promo fotoğrafı’yla Sanal alemde büyük ilgi gördü. Bengü albümünün 3. video klibini ise yine sözü ve müziği Sinan Akçıl’a ait olan “Kalbi Olan Ağlıyor” şarkısına Salih Singin yönetmenliğinde çekti. Albüm yıl sonuna kadar Mü-yap verilerine göre 25.000 satmıştır. Albüm Bengü’nün Avrupa Müzik’ten çıkan son çalışmasıdır.

Bengü, 2012 senesi son aylarına doğru 2. single’ı olan “Anlatacaklarım Var“‘ı piyasaya sürmüştür. Avrupa Müzik’ten ayrılıp kendi markasını temsil edecek olan BNG Müzik’i kuran Bengü aynı zamanda DMC ile anlaşmıştır. Single’da sözü ve müziği Zeki Güner’e ait olan “Haberin Olsun” ve “Yaralı” şarkılarına yer vermiştir. Versiyonlarla birlikte toplam 7 şarkının bulunduğu albümün aranjörlüğünü Mustafa Ceceli üstlenmiştir. İlk klip Haberin Olsun’a Nihat Odabaşı yönetmenliğinde çekilmiştir.

Albümün ikinci klibi ise yine sözü ve müziği Zeki Güner’e ait “Yaralı” şarkısına çekilmiştir. Yaz aylarının hareketli şarkıları arasından sıyrılıp zirveye yerleşen “Yaralı” 7 hafta Resmi Türkiye listesinde 1 numara olarak yılın en çok çalan şarkıları arasında ilk 3’e yerleşti. Şarkının klibi ise 15 milyon tıklanma grafiği gösterdi. Bengü, single’ın başarısı nedeniyle 19. Siyaset Dergisi Ödülleri’nde En İyi Single ödülünü kazanmıştır.Ayrıca “Yaralı” şarkısı 2014 yılında düzenlenen 2. Türkiye Müzik Ödülleri’nden Radyolarda En Çok Çalınan Şarkı ödülünü almıştır.

10 Haziran 2012 tarihinde Ankara konseri dönüşünde, TEM otoyolunda bir kaza yaşamıştır. Kazada Bengü’nün koruması Ümit Özer yaşamını yitirmiştir.

2013 senesi ilkbahar aylarında kliplenen “Yaralı” şarkısı ile Resmi Türkiye listesinde 7 hafta zirvede kalan Bengü, bu şarkıdan sonra üçüncü single çalışması için çalışmalara başlamıştır. 2013 yılının kasım ayında “Saygımdan” ismini verdiği single çalışması ile sevenlerinin karşınısına çıkan Bengü yine büyük beğeni toplamıştır. Şarkının sözü ve müziği Zeki Güner, düzenlemesi Mustafa Ceceli imzası taşımaktadır. Şarkının klip yönetmenliğini Burak Ertaş üstlenmiştir. Single’ın yapımcılığını kendi şirketi BNG Müzik ve DMC yapmıştır. Şarkı 2013 yılının son haftalarında Resmi Türkiye listesinde 2 numarada yer alırken 2014 yılının başlarında 5 hafta boyunca zirvede yer almıştır. Şarkı, birçok radyo ve tv top listelerinde en üst sıraya yerleşmiştir. “Saygımdan” ve “Yaralı”‘nın başarısının ardından Bengü, 2. Türkiye Müzik Ödüllerinde En İyi Kadın Sanatçı kategorisinde adaylık kazanmıştır.

Bengü, 2013 yılında yayınlanan Erdem Kınay’nın proje albümünde “Kolay Gelsin” isimli şarkıyı seslendirmiştir.

Albümde 10 şarkı 1 versiyon olmak üzere 11 şarkı bulunmaktadır. Albümün çıkış şarkısı olarak sözü ve müziği Zeki Güner, düzenlemesi Mustafa Ceceli’ye ait olan “Sahici” seçilmiştir. Şarkı ilk kez 23 Eylül 2014’te yayımlanmıştır. Çıktığı ilk 3 gün içinde yasal platformlarda “en çok indirilen”, çıktığı ilk 1 hafta içindede “en çok dinlenen ve indirilen” şarkı olmuştur. Şarkı, i-Tunes, Avea Müzik, Turkcell Müzik ve TTnet Müzik’te 1 numaraya yükselmiştir. Şarkı ikinci haftasında radyo ve tv’de en çok yayınlanan eserleri belirleyen Music TopTR listesine ikinci sıradan girmiştir. Sahici şarkısı ayrıca i-Tunes / Türkmenistan Top Songs listesinde 1 numaraya çıkmıştır. İkinci klip albümle aynı ismi taşıyan “İkinci Hal” şarkısına, 2 Nisan 2015’te üçüncü klip “Feveran” adlı şarkıya çekilmiştir.Şarkı Resmi Türkiye Listesinde 5 numaraya yükselmiştir.Son klip ise 1 Aralık 2015’te “Kapıda Yalnızlık” şarkısına çekilmiştir.

Yine bu albümde Şehrazat, Deniz Erten, Serkan Kavuşan gibi isimlerin sözlerine yer verirken aranjmanlarda Murat Yeter, Barış Özesener, Erdem Kınay ve Çağatay Şen ile çalışılmıştır. Albümde Bengü’nün 2011 yılı çıkışlı Dört Dörtlük albümünde seslendirdiği “Kadar” şarkısı Emre Aydın düeti ile yer almaktadır. Albümde ayrıca Bengü’nün birçok ödüle layık gören single albümlerinde yer alan Yaralı ve Saygımdan şarkılarına da yer verilmiştir. Albüm satış listelerine ilk 5’ten girmeyi başarmıştır. İkinci Hal albümü, TTNET Müzik tarafından Yılın Albümü seçilmiştir.

“Hodri Meydan”, Bengü’nün 4 Mart 2016 tarihinde DMC etiketiyle çıkan 5. teklisidir. Şarkının sözü Deniz Erten, müziği Toylan Kaya, düzenlemesi ise Erdem Kınay’a aittir. Dijital platformlarda 7 Mart’ta yayımlanmıştır.Klipte Bengü’ye Demet Özdemir’de eşlik etmiştir. Klip, Ümraniye platolarındaki eski kablo fabrikasında 5 ayrı mekanda çekilmiştir.Klibin yönetmenliğini ise Gülşen Aybaba üstlenmiştir.Şarkı yayımlandığı ilk hafta TTNET Müzik / En Çok Dinlenen 100, TTNET Müzik / En Çok İndirilen 100 listesinde 1 numara olmuştur. CD olarak ise 25 Mart’ta satışa sunulduğu ilk hafta D&R listesine 1 numaradan giriş yapmıştır.Şarkı birçok radyo ve müzik kanallarında 1 numara olmuştur.

“Sığamıyorum”, 28 Haziran’da klip ile aynı günde dijital platformda yayımlanmıştır. Şarkının sözü ve müziği Zeki Güner, düzenlemesi ise Mustafa Ceceli’ye aittir. Klip yayımlandığı ilk hafta 5 milyon izlenme barajını geçmiştir.Şarkı yayımlandıktan 3 hafta sonra Resmi Türkiye Listesine 3 numaradan giriş yapmıştır.

Bengü Albümleri

  • 2000 – Hoş Geldin
  • 2005 – Bağlasan Durmam
  • 2007 – Taktik
  • 2008 – Gezegen
  • 2009 – İki Melek
  • 2010 – Sırada Sen Varsın
  • 2011 – Dört Dörtlük
  • 2012 – Anlatacaklarım Var
  • 2014 – İkinci Hal
  • 2017 – Altın Çağ

Bengü fotoğrafları

Güncelleme: 13 Haziran 2019.

Bengü Kimdir

İlgili Makaleler

Bengü hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu