Benazir Bhutto kimdir

Ad Soyad: Benazir Bhutto Doğum Tarihi: 21 Haziran 1953 Nereli: Karachi, Pakistan Meslekler: Ölüm Tarihi: 27 Aralık 2007

Benazir Bhutto kimdir, Benazir Bhutto, Pakistan‘ın politik geçmişinde önemli yere sahip politikacı, eski başbakan.

21 Haziran 1953 tarihinde, Pakistan’ın Karachi kentinde, Begum Nusrat Ispahani‘nin ve 19711977 yılları arasında Pakistan başbakanlığı görevini yapmış olan Zülfikar Ali Bhutto‘nun en büyük kızları olarak dünyaya geldi.

Öğrenimine, liseyi bitirene kadar Pakistan’da devam eden Bhutto, yüksek öğrenim için Amerika‘ya gitti. 1969 yılında Radcliffe College‘a devam etti, daha sonra Harvard Üniversitesi‘ne geçti ve 1973 yılında buradan mezun oldu. Aynı yıl Oxford Üniversitesi’ne giren Bhutto, Uluslararası Hukuk ve Diplomasi eğitimini tamamladı ve 1977 yılında Pakistan’a döndü.

General Mohammad Zia ul-Haq komutasında gerçekleşen askeri darbe ile babasının iktidarı yıkıldı ve Bhutto ev hapsinde tutulmaya başlandı. Askeri yönetimin babasını ölümardından, Pakistan Halk Partisi‘nin başkanlığına geçti. Bhutto ailesinin trajedisi babalarının ölümüyle sonlanmadı ve 1980 yılında erkek kardeşi Shahnawaz Bhutto, oturduğu dairede öldürüldü. Aile, bu ölümün bir cinayet olduğunda ısrar etmesine rağmen hiçbir kanıt bulunamadı. Diğer erkek kardeşi Murtaza Bhutto da, 1996 yılında polisle girdiği çatışmada öldürüldü.

1984 yılında İngiltere‘ye dönen Bhutto, sürgündeki partisinin liderliğini burada devam ettirdi. 10 Nisan 1986 tarihinde tekrar Pakistan’a geldi ve açık seçimler için ulus çapında bir kampanya başlattı.

18 Aralık 1987‘de, Asıf Ali Zardari ile Karachi’de evlenndi ve bu evliliğinden Bilawal, Bakhtawar ve Aseefa adlarında üç çocuk sahibi oldu.

Zia ul-Hak’ın yönettiği diktatörlük rejimi, 1988 yılında geçirdiği uçak kazasında ölmesinin ardından son buldu. Bhutto, ilk çocuğunun doğumundan üç ay sonra, 1 Aralık 1988‘de seçimleri kazandı ve ülkesinin ilk kadın müslüman başbakanı oldu.

1990 yılındaki seçimleri kaybetti ve ülkeyi kötü yönettiği suçlaması ile mahkemeye çıkarıldı. 1993 ‘te seçimleri yeniden kazandı ve 1996‘ya kadar görevini sürdürdü. İngiltere ve Dubai‘de geçirdiği sürgün yılları sırasında yolsuzlukla suçlanarak üç yıl hapse mahkum edildi. Başbakan Pervez Müşerref‘in yolsuzluk suçlarıyla ilgili çıkardığı aftan sonra, 18 Ekim 2007 tarihinde ülkesine geri döndü.

Bhutto, sekiz yıl süren sürgün hayatından sonra ülkesine döndü fakat aldığı ölüm tehditleri bitmek bilmedi. Bu tehditlerin ardından, 136 kişinin öldürkurtulmayı başardı. Bhutto bu günü Pakistan’ın en kara günü olarak nitelendirdi.

Bhutto, seçim kampanyası için yaptığı çalışmalar sırasında, 27 Aralık 2007 tarihinde gerçekleşen bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Suikastte kendisiyle birlikte 28 kişi daha öldü ve 100’den fazla kişi yaralandı.

28 Aralık 2007 tarihinde yüzbinlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreni ile, Garhi Khuda Bakhsh ‘daki aile mezarlığında toprağa verildi. Ölümünün ardından Başbakan Pervez Müşerref, eski başbakan için ülkede üç gün yas ilan etti. Pakistan’ı kargaşaya sürüklleyen bu ölüm, yüzbinlerce Bhutto taraftarını sokağa döktü. Arabalara ve iş yerlerine yapılan saldırılarda 23 kişi hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Benazir Bhutto hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu