Barbra Streisand kimdir

Ad Soyad: Barbra Streisand Doğum Tarihi: 24 Nisan 1942 Nereli: New York, Brooklyn Meslekler: , , , Yaş: 80

Barbra Streisand kimdir, ABD’li oyuncu, şarkıcı, yönetmen, prodüktör ve yapımcı.

Barbra Streisand, güçlü ve tutkulu sesiyle ve söylediği romantik şarkılarla da (The Way We Were) tanınan aktris, 24 Nisan 1942’de Brooklyn’de (New York) doğdu. Erasmus Hall Lisesi’ne gitti. Üniversiteye gitmedi ama, 1995’de Brandeis Üniversitesi kendisine müzik çalışmarı nedeniyle ‘Fahri Doktora’ ünvanı verdi.

Barbra Streisand, kariyerine 1960’lı yılların başında New York’ta çeşitli kulüplerde çalışarak başladı. 1963 yılında ‘The Barbra Streisand Albüm’ünü çıkararak müzik dünyasına ilk adımını attı. 1964 yılında hem Funny Girl (Komik Kız) müzikalinde Fanny Brice rolü ile, hem de liste başı şarkısı People ile asıl çıkışını gerçekleştirdi. 1968 yılında da bu müzikali beyaz perdede oynaması için gelen teklifi kabul etti ve bu rol için En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nün sahibi oldu.

1973 yılında Robert Redford‘la çevirdiği The Way We Were (Bulunduğumuz Yol), hem müzikal, hem de oyunculuk açısından Streisand’a büyük başarılar getirdi. Bu filmle oyunculuğunu yeniden herkese gösteren Streisand, film için seslendirdiği The Way We Were şarkısıyla da adını unutulmazların arasına yazdırmayı başardı. 1976 yılında A Star Is Born (Bir Yıldız Doğuyor) adlı film için bestelediği Evergreen şarkısıyla ikinci Akademi Ödülü’nü aldı.

Streisand’ın sanat hayatında aldığı ödüller epey yer tutmaktadır. İlk TV programı My Name is Barbra, 1965’te Emmy ve Peabody ödülleri kazandı. 1995 yılında Barbra Streisand; The Concert adlı müzik programıyla iki Emy ödülü daha aldı. Evergreen adlı şarkısıyla Akademi Ödülü’nü kazanan ‘ilk kadın besteci’ oldu. Funny Girl müzikalinde 200’e yakın gösteri sergileyen Streisand, 1967 yılında New York Central Park’ta 100.000 kişiye verdiği halk konserinde şarkısının sözlerini unutunca sahne korkusu yaşamaya başladı ve 31 Aralık 1993 yıllına kadar halk konseri veremedi. Bu nedenle ‘Konser fobisi’ olan Barbra Streisand, artık hayır işlerine önem verdiğini belirterek iki dev konserle aktif sahne yaşamına veda etti. Bu arada 1993 yılının 31 Aralık günü Las Vegas’ta 26 yıl sonra iln bilet fiyatlarıyla en pahalı konser veren sanatçı ünvanını da elinde bulunduruyor.

Ancak 2006 yılında tekrar sahnelere dönen Streisand, çok sık olmasa da, verdiği konserlerle en çok kazanan kadın sanatçı ünvanına da sahip olmuştur.

1980’li yıllarla birlikte Streisand, Cher ve Tina Turner‘la büyük divalar arasına adını yazmıştır. 1983 yılında, babasına adadığı film olan Yentl’ı çeken Streisand, bu filmde oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini de yapmıştır. 1991 yılında ikinci yönetmenlik denemesi olan The Prince Of Tides (Dalgaların Prensi) adlı filmde başrolü paylaştığı Nick Nolte’a En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü adaylığı kazandırdı. 1996 yılında üçüncü yönetmenlik projesi olan The Mirror Has Two Faces (Aşkın İki Yüzü) adlı çalışmasıyla Streisand, efsanevi aktris Lauren Bacall‘a da ilk kez Akademi Ödülü adaylığı kazandırdı.

Irak işgali öncesi ABD Başkanı George Bush‘un “barışçıl çözüm yollarına başvurma konusunda isteksiz olduğunu, muhtemel bir savaşın her iki ülkeye de telafi edilmez zararlar vereceğini” söyleyerek muhalif bir tavır sergilemişti. Streisand’ın ayrıca ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton’la da çok sıkı bir dostlar. Barack Obama’nın başkan olduğuna da çok sevindiği ve başkanlığa aday olduğu dönemde de para toplama amaçlı Obama adına bir yemek ve konser düzenlediği biliniyor.

Gerçekte Barbara olan adını, ‘kimseye benzememesi için’ Barbra olarak değiştirdi. Yıllarını kendi özel gülünü yetiştirmeye adadı, yetişdirdiği bu güle kendi adını verdi.

1968’de En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı, Katherine Hepburn ile paylaşmıştı.

South Park adlı çizgi dizide Barbra Streisand en nefret edilen kişilerin başında yer alır. The Simpsons‘da da adı ‘küfür niyetinde’ kullanılmıştır.

Barbra Streisand 1998 yılından beri aktör James Brolin‘le evlidir.

Bir çok bestesi vardır. Bu yaptığı bestelerle de pek çok ödüle sahip olmuştur.

Filmleri :

1968 Funny Girl.
1969 Hello, Dolly!
1970 On a Clear Day You Can See Forever.
1970 The Owl and the Pussycat.
1972 What’s Up, Doc?
1972 Up the Sandbox.
1973 The Way We Were.
1974 For Pete’s Sake.
1975 Funny Lady.
1976 A Star Is Born.
1979 The Main Event.
1981 All Night Long.
1983 Yentl.
1987 Nuts.
1991 The Prince of Tides.
1996 Aşkın İki Yüzü.
2004 Zor Baba ve Dünür.

Barbra Streisand

İlgili Makaleler

Barbra Streisand hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu