Ayşe Nana kimdir

Ad Soyad: Ayşe Nana Doğum Tarihi: 01 Ocak 1936 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: 30 Ocak 2014

Ayşe Nana kimdir, İstanbul‘lu bir Ermeni olan Nana, danslarıyla birçok ülkenin gündemini sarsmış, Federico Fellini‘ye de La Dolce Vita filmi için ilham vermişti.

Ayşe Nana, 1950’lerden 1980’e kadar İstanbul, Roma ve Paris‘te pavyonlarda dansözlük yapmış, 80’lerden sonra tiyatrolar, dans okulları açmıştı.

Ayşe Nana, 1 Ocak 1936 tarihinde İstanbul‘da Kurtuluş semtinde doğmuştur. İstanbullu bir Ermeni’dir. Asıl adı Hermin Arslanoğlu’dur.

Ayşe Nana, 1951 yılında 15 yaşındayken bir yarışma da “Boğaziçi Güzeli” seçilmiştir. 1954 yılında 18 yaşında Kervansaray gazinosunda dansa başlamış daha sonra sinemaya geçmiştir.

Ayşe Nana 1954 yılında 18 yaşında iken, Kervansaray gazinosunda hem şovmen hem de direktörlük yapan Orhan Boran‘ın yanına giderek gazinoda dans etmek istediğini söylemiştir.

1958 yılında İtalya’ya giderek Roma‘ya yerleşmiştir.

5 Kasım 1958’de Roma‘da Rugantino adında bir gece kulübündeki bir milyarderin düzenlediği doğum günü partisinde dansıyla hem İtalya hem Türkiye gündemine oturmuştu. Kulüp Amerikalı milyarder Peter Howard Vanderbilt tarafından bu geceliğine “kapatılmış”. Orkestra her zamanki “demirbaşlar” değil, “hususi”; New Orleans Jazz Band. Konuklar da pek ünlü, ilk bakışta göze çarpanlar; Tyrone Power , Elsa Martinelli , Linda Christian , Anna Maria Mussolini ve Federico Fellini ile Anita Ekberg‘in kalabalık masası davetin flaş isimleri. Nana’nın partideki üstsüz fotoğraflarını fotografçı Tezio Secciaroli çekerek haftalık L’Espresso dergisinde yayınlanmış, Katoliklerin tepkisini çekmişti. “İzinsiz çalışmak ve müstehcen gösteri yapmak” gerekçesiyle gözaltına alınan Nana, adı öğrenilemeyen bir milyarderin kefaletini ödemesiyle sınırdışı edilmekten kurtulmuş, ardından gazeteci Saro Balsamo ile nişanlanmıştı.

Dansı yaş haddinden 80’lerin başında bırakınca da sahneden kopmadı. Dans okulları açtı. Tiyatro kurdu, batırdı, çıkardı. Çeşitli filmlerde oynadı. Film de çekti. Roma’da son yıllarda bir cep tiyatrosunda erotik oyunlar sahneledi. Bir gün sahnede ‘‘Brava La Turca” diyen bir seyirciye hakaretler yağdırdı. ‘‘Ben Türk değil, vatansız bir Ermeniyim. Türkler atalarımı kesip doğradılar” diye bağırdı.

12 eylül döneminde T.C. vatandaşlığından çıkartıldı.

Bir röportaj da “Vatansızlar” diye bir kitap yazdığını ve Asala sempatizanı olduğunu söylemiştir.

Günümüz de pek rastlanmasa bile, herhalde iyi kıvırdığından dolayı güven vermeyen, kaypak hareket çekenler için “Dansöz Nana gibi kıvırma” benzetmesi gündelik konuşmalar da kullanılırdı.

Ayşe Nana, gazeteci Saro Balsamo ile evlendi. Sopranoluk yapan Argia adında bir kızı var.

Ayşe Nana, 30 Ocak 2014 tarihinde kanser nedeniyle 78 yaşında Roma’da öldü.

Filmleri :
1955 – Çılgın Bakire
1952 – İngiliz Kemal Lawrence’e Karşı (Dansöz)
1952 – Söz Müdafaanındır
1952 – Efelerin Efesi (Kendisi)
1952 – Edi İle Büdü
1952 – Aşk Besteleri
1951 – İstanbul Çiçekleri (Dansöz)
1951 – Cem Sultan
1951 – Barbaros Hayrettin Paşa

İlgili Makaleler

Ayşe Nana hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu