Aydın Sayılı kimdir

Ad Soyad: Aydın Sayılı Doğum Tarihi: 02 Mayıs 1913 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: 15 Ekim 1993

Aydın Sayılı kimdir, Ordinaryüs Profesör Doktor Aydın Sayılı, 2 Mayıs 1913 tarihinde İstanbul’da ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. İki ablası vardır: Piraye (Sayılı) Arıcanlı ve Gündüz Sayılı. Babası Abdurrahman Bey, annesi Suat Hanım’dır. Babasının İran’da görev yapması nedeniyle çocukluğunun bir kısmı İran’da geçti. İlkokulu İstanbul’da, ortaokulu ise Ankara’da bitirdi. 1933 yılında Ankara Erkek (Atatürk) Lisesi’ni birncilikle bitirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün de yer aldığı sınav heyetinde başarıyla mezuniyet belgesini almış. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı (Maarif Vekaleti)’nın yurt dışına öğrenci göndermek için açtığı sınavı kazanarak ünlü Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi Bölümünde yüksek öğrenimini yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi.

1942 yılında Amerika Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamıştır. 1942 yılında George Sarton’un yönettiği “İslam Dünyasında Bilim Kurumları” başlıklı tezi ile Harvard Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. Bu doktora, dünyada bilim tarihi alanında verilen ilk doktora derecesi olarak bilinir. 1943 yılında Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Kürsü’ne “İlmi yardımcı olarak atanmıştır. 1946 yılı sonunda aynı fakültenin Felsefe Kürsüsü’ne “Bilim Tarihi Doçenti” olarak görevlendirildi. 1952 yılında “Bilim Tarihi Profesörlüğü”ne yükseldi ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde kurulan Bilim Tarihi Kürsüsü’ne başkan olmuştur.

Ordinaryüs Profesörlüğe 1958 yılında yükselmiş ,1974 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanlığına seçilen Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, bu görevini 1983 yılı başında emekli oluncaya dek sürdürdürmüştür.

Emekli Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı en son olarak 198 Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi’ne başkan olarak atanmış ve 1993 yılında tekrar emekli olmuştur.

Ord.Prof.Dr.Aydın Sayılı’nın 2009 yılı başından itibaren 5 Türk Liralık banknotların arka yüzünde resmi vardır.

1980’de UNESCO Uluslararası Yazar Editör Komitesi’ne seçildi.

Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, Türkçe’ye olan hakimiyeti dışında ; İngilizce, Fransızca, Almanca, Farsça ve Arapça dillerini çok iyi bilirdi. Dilimizi zenginleştirme açısından; yabancı terimlere Türkçe yeni karşılıklar bulup , türeterek önemli kültürel etkinlikleri olmuştur.

15 Ekim 1993’de geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiştir.

Ödülleri :
• 1973’de Ord.Prof.Dr.Aydın Sayılı, “Nicolaus Copernicus” üzerine çalışmaları nedeniyle 1973 yılında Polonya hükümeti tarafından Copernicus Madalyası ile ödüllendirildi.
• 1977’de Tübitak Hizmet Ödülü,
• 1981’de İstanbul Üniversitesi Üstün Hizmet Ödülü,
• 1990’da yaşamboyu verdiği hizmetlerden ötürü UNESCO Ödülü,

İlgili Makaleler

Aydın Sayılı hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu