Atilla Alpsakarya kimdir

Ad Soyad: Atilla Alpsakarya Doğum Tarihi: ?? ?? 1948 Nereli: Konya Meslekler: , Ölüm Tarihi: 03 Kasım 2008

Atilla Alpsakarya kimdir, Elenor Plak Şirketi’nin ‘eski’ sahibi, besteci ve söz yazarı

Atilla Alpsakarya, 1948 yılında Konya’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Konya’da takmamladıktan sonra Ankara’ya gitti.

Beste yapımına ağırlık verdi. Bestelerini daha çok klavyeli sazlar ve İspanyol gitarla yapan Alpsakarya, 7 yıl süreyle Ankara Radyosu’nda emisyon yaptı. Bu arada kendi adını verdiği bir orkestra kurdu. Ankara’nın çeşitli gece kulübü ve gazinolarında uzun yıllar müzik yaptı. Ankara’da bulunduğu sıralarda ilk evliliğini Neşe Karaböcek ile yaptı. Bu evlilikten Alper adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi. Temmuz 1974’te boşandılar.

Ankara’dan ayrılıp, İstanbul’a geldikten sonra 1974 yılında Elenor Plak şirketini kurdu. İlk sanatçıları eşi Neşe Karaböcek ile Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Huri Sapan, Neşe Alkan oldu.

İlk olarak Neşe Karaböcek’in “Niyet / Hatiralar” adlı 45’lik plağının prodüktörlüğünü üstlenen Atilla Alpsakarya daha sonra, sırasıyla “Aşk ve Gurur / Gurbet”, “Demiyom mu? / Boşvermişim” adlı plaklarını hazırladı. Neşe Karaböcek’in seslendirdiği “Boşvermişim” adlı şarkının söz ve müziğini de yapan Atilla Alpsakarya, “Nerden Bilirsin”, “Günahkar Oldum” adlı şarkıların da bestesini yaptı. “Çile” akarya unutulmaz eserlere imza attı.

İkinci evliliğini 12 Eylül 1975’te Gülden Karaböcek ile yaptı ve bu evlilikten de 1979 doğumlu Alpay adını verdiği ikinci oğlu dünyaya geldi. Neşe Karaböcek‘ten ayrılıp Gülden Karaböcek‘le evlenmesi uzun süre magazin basınını meşgul etti. Bu evlilik yüzünden Neşe ve Gülden Karaböcek‘in arası açıldı.

1979 yılında “Dilek Taşı” adlı 45’lik plak Gülden Karaböcek’e şöhretin kapılarını açtı. Gülden Karaböcek‘in satış rekorları kıran “Müzik ve Ben” adlı LP albümünü yayınlayan Atilla Alpsakarya, “Bir Aşk Bulamadım Ki” ve “Şimdi Artık El Oldun” adlı şarkıların da müziklerini yaptı. Gülden Karaböcek’in fırtınalar koparan “Gülden Fırtınası” adlı LP’inde “Sevgilim” ve “Dertlerin Kadını” adlı şarkıların söz ve müziğini hazırlayan Atilla Alpsakarya, “Öyle Yalnız Kaldım Ki” adlı LP’de; “İstemem” ve “Görmedim” adlı şarkıların söz ve müziğine imza attı.

1995 yılında Alper Önal ve Aslı Hünel‘i müzik dünyasına armağan eden besteci-patron, bu arada Harika Avcı, Hüner Coşkuner, Sedat Sayan, Nur Ertürk, Hilal Özdemir, Ayşe Tunalı gibi çok sayıda sanatçının da prodüktörlüğünü yaptı.

Üçüncü evliliğini sinema oyuncusu Nilgün Saraylı ile yaptı ve bu evlilikten de Atilla Can adında bir oğlu bulunuyor.

Plandi stüdyosunda yeni sesler üzerinde çalışmalar yapan Alpsakarya’nın pek çok şarkıda da besteci olarak imzası bulunuyor.

1984 yılında Müslüm Gürses‘in “YARANAMADIM” adlı LP albümü de Elenor Plak’tan yayınlandı.

Ferdi Tayfur‘a şöhret kapılarını açan “Çeşme” adlı ilk albümün de yapımcısı olan Atilla Alpsakarya “Derbeder” ile de büyük satış yakaladı. Ferdi Tayfur, “Derbeder” ve “Çeşme” plağı ile Altın Plak kazandı.

Son olarak 2008 MGD Ödül törenine Harika Avcı ile birlikte katılan Atilla Alpsakarya; Neşe Karaböcek, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Gönül Yazar gibi çok sayıda Türkiye’nin önemli starlarına prodüktörlük yaptı. Gönül Yazar, Bülent Ersoy dahil zirvede ki bir çok ismin önemli yapıtlarına imza attarak müzikte kalıcı olmalarını sağladı.

3 Kasım 2008 tarihinde kalp rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’da vefat etti.

Evlilikleri :
1.evliliği: Neşe Karaböcek ile evlendi. Temmuz 1974’te boşandılar. Bu evlilikten Alper adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi.
2.evliliği: 12 Eylül 1975’te Gülden Karaböcek ile evlendi. 26 Ekim 1983’de boşandı. Bu evliliğinden 1979 doğumlu Alpay adlı bir erkek çocuğu oldu.
3.evliliği: sinema oyuncusu Nilgün Saraylı ile evlendi. ve bu evlilikten de Atilla Can adında bir oğlu bulunuyor.

İlgili Makaleler

Atilla Alpsakarya hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu