Atıf Yılmaz kimdir

Ad Soyad: Atıf Yılmaz Doğum Tarihi: 09 Aralık 1925 Nereli: Mersin Meslekler: , Ölüm Tarihi: 05 Mayıs 2006

Atıf Yılmaz kimdir, Yönetmen, yapımcı, senarist. Gerçek adı Atıf Yılmaz Batıbeki‘dir. Dramadan komediye bir çok farklı türdeki filmi izleyiciyle buluşturmuş olan Yılmaz, Türk sinemasının en önemli yönetmenlerindendir. Özellikle köy yaşamını anlatan ve toplumsal içerikli filmlerde başarı sağlayan usta yönetmen, filmlerinin senaryolarını da kendisi yazıyordu. 50’li yılların başından bugüne dek Türk Sineması’nın her döneminde birbirinden başarılı filmlere imzasını atmış olan Yılmaz, uzun soluklu sinema kariyeri boyunca birçok ödülün de sahibi olmuştur. Türkan Şoray, Şener Şen, Kemal Sunal, Hülya Koçyiğit ve Müjde Ar gibi başarılı oyuncularla çalışmış olan yönetmenin Selvi Boylum Al Yazmalım, Hayallarim, Aşkım ve Sen, Adı Vasfiye, Şekerpare, Keşanlı Ali Destanı ve Eğreti Gelin filmlerinden bazılarıdır. Türk sinemasında bir çok yönetmenin yetişmesine katkıda bulunmuştur.

9 Aralık 1925‘de Mersin‘de dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Mersin’de tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gördü. Daha sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Resim Bölümü’ne giren Yılmaz, mezuniyetinin ardından bir süre film eleştirmeni, ressam ve senaryo yazarı olarak çalıştı.

Afiş tasarımları da yapan Yılmaz iki filmde yönetmen yardımcılığı yaparak sinema kariyerine start verdi. Semih Evin‘in asistanıydı. Mezarımı Taştan Oyun isimli filmi Hüseyin Peyda ile birlikte yönetti.

Yılmaz, ilk filmi Kanlı Feryat için kamera arkasına geçtiğinde tarih 1951‘di. Orhan Günşiray‘la birlikte Yerli Film adındaki prodüksiyon firmasını kurduktan sonra film çalışmalarına hız veren Yılmaz, çeşitli sinema derneklerinde ve sendikalarında da görev aldı. Yerli Film kapandıktan sonra 1980‘de Ömer Kavur ve Yavuz Özkan ile birlikte ADAF’ı kuran Yılmaz, bu şirket dağıldıktan sonra, kendi adına bir yapımevi açtı.

Yılmaz, kendisiyle yapılan bir röportajda sinemayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Nurhan Nur, Ayse Şasa ve Deniz Türkali‘yle olmak üzere 3 evlilik yapmış olan yönetmenin, 114 filmi, 37 senaryosu ve 12 prodüksiyonu bulunmaktadır. Usta yönetmenin başarıyla dolu hayatı 5 Mayıs 2006‘da sona ermiştir. Ölümü tüm Türkiye‘de büyük üzüntü yaratmıştır.

Katıldığı Festivaller

Eylül Fırtınası

2000 Münih Film Festivali (Almanya)

2000 Boston Türk Filmleri Festivali (ABD)

2000 Viyana Film Gösterimi (Avusturya)

Vigo Cineasia 2000 (İspanya)

2000 Polonya Türk Filmleri Haftası

Adı Vasfiye

Polonya Türk Filmleri Haftası 2000

Hayallerim Aşkım ve Sen

Polonya Türk Filmleri Haftası 2000

Aaah Belinda

Polonya Türk Filmleri Haftası 2000

Ödülleri

1959 – Gazeteciler Cemiyeti Türk Film Festivali, En Başarılı Rejisör (Bu Vatanın Çocukları)

1972 – 9. Antalya Film Şenliği, En İyi Yönetmen, (Zulüm)

1976 – 13. Antalya Film Şenliği, En İyi Yönetmen, (Deli Yusuf)

1978 – 15. Antalya Film Şenliği, En İyi Yönetmen, (Selvi Boylum, Al Yazmalım)1984 – 21. Antalya Film Şenliği, En İyi Yönetmen, (Bir Yudum Sevgi)

1986 – 23. Antalya Film Şenliği, En İyi Yönetmen (Aaahhh Belinda)

1998 – 33. Antelvi Boylum, Al Yazmalım)

2001 – Sinema Yazarları Derneği” SİYAD Onur Ödülü.

İlgili Makaleler

Atıf Yılmaz hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu