Ata Demirer kimdir

Ad Soyad: Ata Demirer Doğum Tarihi: 06 Temmuz 1972 Nereli: Bursa Meslekler: , , , , Ölüm Tarihi: -- Burcu: Yengeç

Ata Demirer kimdir, Ata Demirer, sinema oyuncusu, tiyatro oyuncusu, ünlü Türk komedyen, yönetmen, Korsan TV ve Avrupa Yakası ile tanıdığımız stund up sanatçısı, dizi oyuncusu.

Ata Demirer, 6 Temmuz 1972‘de Bursa’da dünyaya geldi. Daha küçük yaşlarda müziğe olan yeteneğini keşfetti. Ortaokul ve liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okuduktan sonra son sınıfta Çelebi Mehmet Lisesi’ne geçti ve buradan mezun oldu. Okul hayatından başarılı olamayan Demirer, ağabeyinin yardımıyla gece kuluplerinde piyanist-şantör olarak çalışmaya başladı. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü’nü kazanmasyla İstanbul’a taşındı.

Konservatuvar yılları boyunca İstanbul’da müzisyenlik yapmaya devam etti. Yinın desteği ile bar komedyenliği denemelerine başladı. Vitamin Grubu üyesi Gökhan Semiz ile olan yakın arkadaşlığı sayesinde stand up gösterilerine başladı. Aynı zamanda Vitamin Grubunun “Turkish Kovboylar” adlı şarkısındaki gazeli seslendiren kişi de kendisiydi.

E.Ş.E.K Tiyatro Grubunun kurucusu Uğur Uludağ‘nın aracılığı ile ilk profesyonel stand up gösterisini gerçekleştirdi. 1995 yılında Asos’ta verdiği müzikli şov sırasında keşfedilerek Dormen Tiyatrosu’nda “Komik Para” adlı oyununda rol aldı. Aynı yıl kendi kurduğu “Ege Kumpanya” adlı gösteri orkestrası ile birçok yerde sahneye çıktı.

Bu dönem Uğur Yücel ile tanışması hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Komediye olan tutkusunu keşfetti ve konservatuvarı yarıda bırakarak stand up gösterilerine ağırlık verdi. 1996 ile 1998 yılları arasında bir çok yerde gösteri verdi. Leman Kültür’e oyununun kaydını götürdü ve çok beğenilmesi üzerine 1998 yılının Şubat ayında “Tek Kişilik Dev Kadro” adlı oyunu ile Leman Kültür’de sahne aldı.

Bu oyunu yaklaşık 1000 kez sahnede oynayan sanatçı, oyunda geçen karakterlerin benzerleri ile bir televizyon şovu hazırladı. “Korsan TV” adlı program, ekranda 42 bölüm gösterildi. Televizyonda görülmesi ile şöhreti artan Demirer, daha sonra Vizotele Tuuba, Neredesin Firuze gibi projelerde yer aldı. “Kısık Ateşte 15 Dakika” filmi ile ilk başrolünü aldı. Birçok televizyon dizisinde yer aldı ancak onun yurt çapında tanınması ve sevilmesi “Avrupa Yakası” adlı dizide 3 sezon boyunca canlandırdığı “Volkan” karakteri ile oldu.

İki adet müzik albümü de olan Ata Demirer, daha sonra “Hacıyatmaz” adlı televizyon programına başladı. Gani Müjde tarafından yazılan ve yönetilen “Osmanlı Cumhuriyeti” adlı filmde Osmanlı padişahını canlandırdı.

2010 senesinde gösterime giren, yönetmenliğini Hakan Algül’ün yaptığı Eyvah Eyvah adlı sinema filminde senarist ve başrol oyuncusu olarak yer aldı. Serinin devam filmi olan Eyyvah Eyvah 2, 7 Ocak 2011 tarihinde 355 kopya ile 700’den fazla salonda vizyona girmiş, 10 gün içinde 1 milyon 842 bin 450 kişi tarafından izlenmiştir. Böylelikle, ‘Eyvah Eyvah 2′ bugüne kadar 4 milyon 300 bin 641′lik izleyici sayısıyla 2011 senesinin en çok izlenen yerli yapımı olma özelliğini eline almıştır.

Eyvah Eyvah 2, hikayesiyle olduğu kadar müzikleri ve replikleriyle de ilgi çeken film, esprileriyle halkın günlük konuşma diline karışmıştır. Örneğin, ‘Hüseyin’ karaketerinin “Nabıyon be ya?” sözü sokakta insanlar tarafından sık sık kullanılmaktadır.

Eyvah Eyvah film serisinde “Müjgan” karakterini oynayan Özge Borak ile Ata Demirer 11 Kasım 2011 tarihinde nişanlanıp 22 Nisan 2012 tarihinde evlenmişlerdir. Çift evliliklerini 14 Kasım 2014 tarihinde bitirmişlerdir.

2012 senesinde vizyona giren, senaryosu kendisine ait olan, yönetmenliğini ise Hakan Algül’ün yaptığı Berlin Kaplanı filminde de başrol oyuncusu olarak yer almış, söz konusu filmde “Ayhan Kaplan” adlı Berlin’de yaşamını boksörlük ve bodyguard’lık yaparak sürdüren bir Türk’ü canlandırmıştır.

1 Ocak 2014 tarihinde vizyona giren Eyvah Eyvah 3 filmi, Eyvah Eyvah ve Eyvah Eyvah 2 film serilerinin devam filmi olarak sinema severlerle buluştu.

Ata Demirer sinema filmlerinin dışında gösterileriylede sevenlerinin karşısına çıkıyor, 2015 yılı itibariyle Ata Demirer Gazinosu adıyla gösterilerine devam etmektedir.

Filmleri;
2003 – Vizontele Tuuba.
2004 – Neredesin Firuze.
2006 – Kısık Ateşte 15 Dakika.
2008 – Osmanlı Cumhuriyeti.
2010 – Eyyvah Eyvah.
2011 – Eyyvah Eyvah 2.
2012 – Berlin Kaplanı.
2014 – Eyyvah Eyvah 3.
2015 – Niyazi Gül Dörtnala.
2017 – Olanlar Oldu.
2018 – Organize İşler 2: Sazan Sarmalı.
2018 – Hedefim Sensin.

Diziler;
2001 – 2003 Tatlı Hayat.
2004 – 2006 Avrupa Yakası.
2008 – 2009 Avrupa Yakası.
2011 – İstanbul’un Altınları.
2014 – Sevdaluk.

Gösterileri;
Tek Kişilik Dev Kadro 2.
Tek Kişilik Dev Kadro.
Ata Demirer Show.
Korsan TV.
Havadan Sudan.
Anadolu Futbol Kulubü Tanıtımı.
Ata Demirer Gazinosu.

Güncelleme: 2 Haziran 2019

İlgili Makaleler

Ata Demirer hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu