Armağan Şenol kimdir

Ad Soyad: Armağan Şenol Doğum Tarihi: ?? ?? 1928 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Armağan Şenol kimdir, Armağan Şenol, 1928 yılında İstanbul’da doğmuştur. 5 yaşındayken Fransızca öğretmeni olan annesinin İzmir’ tayini dolayısı ile 5 yaşından 17 yaşına kadar çocukluğu ve gençliği İzmir’de geçmiştir. Müzik yaşamına gençliğinde şarkı söyleyerek İzmir’de başlamış, geceleri evden gizlice kaçıp barlarda pavyonlarda şarkı söylemiş. Yirmisine varmadan İstanbul’a giderek müzik bilgisini arttırma çalışmaları yapmış ve ünlü müzisyenlerle kendi orkestrasını kurmuştur. İstanbul Radyosunda yıllarca program yapmıştır.

Armağan Şenol, ünlü tiyatro oyuncusu Necdet Mahfî Ayral‘ın yeğeni (dayısı) ve dolayısı ile de yine ünlü tiyatro oyuncusu Jeyan Mahfi Tözüm ile kuzendir, aynı zamanda ünlü oyuncu ve şarkıcı Parla Şenol‘un (d.7 Mayıs 1956) ve İsviçre’de yaşayan müzisyen Arda Şenol’un (d. 20 Ağustos 1958) babasıdır.

1949 yılında Orhan Boran‘lı ve Tarık Gürcan‘lı radyo günlerinde Armağan Şenol’da tango söyledi. 1955’de Armağan Şenol ve arkadaşları Orkestrasını kurdu.

On kadar 45 devirlik plağı vardır. En çok hatırda kalanı “Yayla Kızı” (Pır Pır Pır Leyi) isimli şarkısıdır. 1966 yılında ilk 45’liği “Canım İstanbul / Hayal” piyasaya çıktı.

Armağan Şenol, iyi bir sporcudur. Gençliğinde basketbol, boks, yüzme, atletizm dallarında aktif olmuştur; bu dalların bazılarından toplam 32 adet bireysel madalya sahibidir.

Armağan Şenol, 1969 yılında “Çile”, 1955 yılında ise “Ebediyete Kadar” adlı filmlerde oynamıştır.

Armağan Şenol, Ayla hanım ile evlendi. Parla Şenol (d.7 Mayıs 1956) ve Arda Şenol (d. 20 Ağustos 1958) adında iki çocuğu oldu.

Plaklarından bazıları :
1966 – Canım İstanbul / Hayal
1967 – Cilveli Naciyem / Dol Karabakır Dol
1968 – Bebeğim Meleğim / Kalbinde Bir Ben Olsam
1969 – Son Beste / Çın Çın
1975 – Yayka kızı / Vuslat

İlgili Makaleler

Armağan Şenol hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu