Annegret Kramp-Karrenbauer kimdir

Ad Soyad: Annegret Kramp-Karrenbauer Doğum Tarihi: 09 Ağustos 1962 Nereli: Almanya Meslekler: Burcu:

Annegret Kramp-Karrenbauer kimdir, 2011-2018 yılları arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan Karrenbauer, bu göreve gelen ilk kadındır.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 9 Ağustos 1962 tarihinde Völklingen, Almanya‘da doğmuştur. AKK olarak da bilinir. Ailesiyle birlikte Püttlingen’de yaşıyor. Eğitmen bir babanın çocuğu olan, pazar günleri kiliseye gidip cuma günleri et yemeyecek kadar sıkı bir Katolik olan AKK, hukuk ve siyaset bilimi öğrenimi gördü. 1982’de Marie-Luise-Kaschnitz Gymnasium’dan aynı yerde mezun oldu. 1982’de Trier ve Saarbrücken’deki üniversitelerde hukuk ve siyasal bilimler alanında çalışmalarına başladı. 1990 yılında Magister Artium ile çalışmalarını tamamladı.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Eylül 1999’dan Mart 2018’e kadar, Saarland Landtag’ın bir üyesiydi. 1999’dan 2000’e kadar CDU parlamenter grubunun parlamenter direktörü olarak görev yaptı. 2000 yılında İçişleri ve Spor Bakanı olarak atandı ve Almanya’nın ilk İçişleri Bakanı oldu.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 10 Ağustos 2011‘de Landtag des Saarlandes Başbakanı seçildi. 2017 yılı eyalet seçimlerini de kazandı. Eyalet başbakanı olan AKK, 2017’de oyların yüzde 40’tan fazlasını alıp net zafer kazandı.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 1984 yılında maden mühendisi Helmut Karrenbauer ile evlendi. 3 çocuğu vardır. Kocası çalışmayıp evde üç çocuğa bakıyor. Amerikan New York Times gazetesinde yer alan habere göre; evliliklerinin başında bir pragmatik anlaşma yaptıklarını söyleyen Kramp-Karrenbauer; “anlaşmaya göre kim daha çok kazanırsa o çalışacaktı. Biz de böylece geleneksel rolleri değiştik” diyor.

AKK; Avustralyalı rock grubu AC/DC’nin sıkı bir hayranı, evinde kaplumbağa besliyor ve kendini “tam bir kitapkurdu” olarak tanımlıyor.

10 Ağustos 2011-28 Şubat 2018 tarihleri arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan Annegret Kramp-Karrenbauer, Angela Merkel‘in 2018 yılında çağrısıyla 26 Şubat 2018 tarihinde CDU Genel Sekreterlik görevine getirildi.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Şansölye Angela Merkel‘in 29 Ekim 2018 tarihinde açıkladığı siyaseti bırakma kararının ardından bir sonraki Almanya Şansölyesi olmaya en yakın isimlerden birisi olarak gösterilmektedir.

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel‘in genel başkanlık için yeniden aday olmayacağını 29 Ekim 2018 tarihinde açıklamasının ardından genel başkanlık için adaylığını koydu.

Almanya‘nın Hamburg şehrinde 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) kurultayında başbakan Angela Merkel‘in yeniden aday olmadığı genel başkanlığa partinin genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer seçildi.

Annegret Kramp-Karrenbauer hakkında yapılan aramalar

Annegret Kramp-Karrenbauer, Annegret Kramp-Karrenbauer biyografi, Annegret Kramp-Karrenbauer hayatı, Annegret Kramp-Karrenbauer nereli, Annegret Kramp-Karrenbauer kimdir, Annegret Kramp-Karrenbauer eşi, Annegret Kramp-Karrenbauer kaç yaşında, Annegret Kramp-Karrenbauer fotoğrafları

İlgili Makaleler

Annegret Kramp-Karrenbauer hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu