Anne Rice kimdir

Ad Soyad: Anne Rice Doğum Tarihi: 04 Ekim 1941 Nereli: New Orleans, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Anne Rice kimdir, Modern korku edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olan Amerika’lı yazar. Vampirle Görüşme, Lanetliler Kraliçesi gibi Holywood tarafından filme aktarılmış olan ünlü eserleri, modern gotik-korku edebiyatının en önemli yapıtları arasında sayılmaktadır.

Howard Allen O’Brien, İrlanda kökenli katolik bir ailenin ikinci kızı olarak, New Orleans, Loisiana, A.B.D.’de dünyaya geldi. Howard adınının okul arkadaşları tarafından garipseneceğini düşünerek kendisine Anne lakabını taktı; daha sonra bu lakabı resmi adı olarak alacaktı.

Richardson Lisesi’nden 1959 yılında mezun olan Rice, aynı yıl Denton’da bulunan Texas Woman’s Univercity’ye kayıt oldu. Üniversiteden mezun olmasının ardından çocukluk aşkı olan Stan Rice ile evlendi ve kocasi ile beraber San Francisco Bay Area’ya taşınan Rice, 19621988 yılları arasında öğretmen olarak görev yaptı.

Çiftin ilk çocuğu olan Michele, 1966 yılında dünyaya geldi ve 1972 yılında lösemiden hayata gözlerini yumdu. Çocuğunun vefatı Rice’ı derinden etkilemişti; Vampirle Konuşma adlı romanındaki çocuk vampir Claudia’nın Michele’den esinlendiği edebiyat otoriteleri tarafından sıkça öne sürüldü.

Anne Rice’ın ilk romanı, 1973 yılında yazımı tamamlanan ve ancak 1976 yılında yayınlanabilen Vampirle Görüşme oldu. Büyük bir başarı kazanan ve kısa sürede en çok satan kitaplar listesine giren roman, 1994 yılında, Tom Cruise ve Brad Pitt’in başrolünü paylaştıkları ve aynı adı taşıyan Hollywood filmine uyarlandı. Vampirle Görüşme, yazarın Vampir Vakayinameleri (Vampire Chronicles) adını verdiği bir serinin ilk kitabı oldu; serinin devam eserlerinden The Vampire Lestat 1985 yılında, The Queen of the Damned 1988 yılında yayınlandı. Toplam oniki kitabı bulan serinin ikinci ve üçüncü kitapları, The Queen of the Damned (Lanetliler Kraliçesi) adı altında sinemaya uyarlandı.

Dünya genelinde yüz milyondan fazla kitabı satılan ve gotik-korku edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olan Rice’ın yazım kariyeri ve dünyaya bakış açısı, 2002 yılında kocası Stan Rice’ın kanser yüzünden vefat etmesi ile köklü bir değişime uğradı. Kocasının vefatının ardından Rancho Mirage, California’ya taşınan Rice, ayrıca uzun yıllar boyunca ateist bir insan olarak yaşamasına karşın, çocukluk dini olan Roma Katolizmi’ne geri döndü. Yazarın yeni kazandığı dini bakış açısı eserlerine de yansıdı ve Rice, üç kitaptan oluşan ve İsa’nın hayatını konu alan yeni bir seriye başladı. Serinin ilk kitabı, Christ the Lord; Out of Egypt 2004 yılında, ikinci kitabı olan The Road to Cana ise 2008 yılında yayınlandı.

İlgili Makaleler

Anne Rice hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu