Ali Koç kimdir

Ad Soyad: Ali Koç Doğum Tarihi: 02 Nisan 1967 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: -- Burcu: Koç

Ali Koç kimdir, Ali Yıldırım Koç, 37. Fenerbahçe Başkanı, 2 Nisan 1967 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Annesi Çiğdem (Simavi) ve babası Rahmi Koç‘un en küçük oğludur. Ömer Koç, Mustafa Koç adında abileri vardır.

Aynı zamanda Koç burcu olan Ali koç, Londra‘da 1980 yılında başladığı Harrow School’dan 1985 yılında mezun oldu. 1989 yılında ABD. Houston Teksas‘taki Rice Üniversitesi’nden lisans diplomasını aldı. 1995 – 1997 yılları arasında ABD. Boston, Massachusetts Harvard Üniversitesi‘nde yüksek lisans yaptı. ABD’de çeşitli kuruluşlarda çalıştı ve Koç Holding AŞ yönetim kurulu üyesi kurumsal iletişim ve bilgi grubu başkanı oldu.

1986 yılının yazında Otosan A.Ş. Ford Motor Company’nin ortaklığı ile otomobil montaj hattında çalıştı. 1987 ve 1988 yazlarında Koç Holding, A.Ş. Otomotiv Grubu’na bağlı olarak otomobil üretimi ve bayii ağı ile çalıştı. Bayii çalışmalarının tekrar yapılanması döneminde üst yönetim ile çalıştı. 1990 yazında J.P. Morgan, New York, NY Stajerlik yaptı.

1990-1991 tarihleri arasında American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı’na dahil olmuş, 1991-1992 yılları arasında Ramerica International Inc.’da Koordinatör, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır.

1997 -2000 yılları arası Koç Holding A.Ş. Stratejik Planlama Grubu Başkanlığı’na Bağlı Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak görev yaptı. 2000 yılından itibaren de Koç Topluluğu Bilgi Grubu Yürütme Komitesi Başkanı Koç Holding A.Ş.Yeni İş Geliştirme Koordinatörüdür. 2006 yılından itibaren Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2008 Ocak ayından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç, 2009 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Ali Y. Koç, 1992 yılında askerlik görevini yaptı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nde İki dönem yöneticilik yaptı.

Ali Koç, ABD. Houston Teksas’taki Rice Üniversitesi’nde ekonomi ve iş idaresi eğitimi almakta iken, yine aynı ülkede eğitim gören Nevbahar Demirağ ile tanışmıştı.

Ali Koç, 21 Ekim 2005 tarihinde Nevbahar Demirağ ile evlendi. Sadberk Leyla Koç (d.2006) ve Kerim Rahmi Koç (d.2008) adında bir kızı bir oğlu vardır.

3 Haziran 2018 tarihinde Fenerbahçe seçimli kongresinde kullanılan geçerli sayılan 20736 oydan 16092 oyu alarak Fenerbahçe 37. Başkanı olmuştur. Aziz Yıldırım ise 4644 oy olarak 20 senelik Fenerbahçe başkanlığını devretti.

İlgili Makaleler

Ali Koç hakkında ziyaretçi yorumları

9 Yorum

  1. Her konuda başarılı vatansever merhametli vicdanlı cesur ve humanist bir insan.Kalbinin güzelliği yakışıklılıkla taçlandırılmış süper bir kişilik.Onu çok seviyoruz.Ailesiyle birlikte sağlık mutluluk ve sevgi dolu uzun bir ömür diliyoruz.♥

  2. Ali bey manisada yaşiyorum tüpraşta çalişmak istiyorum veya sizin şirketler grubunun herhangi birinde ben sizi çok seviyorum bana iş ayarlarsaniz çok mutlu olurum

  3. Tebrik ederim. başarılar …İnşaallah çok başarılı olur… selam ve sevgiler

  4. Artık Sn. Ali Koç gibi dürüst,düzgün insanların yolu açık başarıları bol olsun..Hayırlı olsun Sayın Başkan..Türkiye ye spor camiasına örnek olsun..Mutluluğumuz sonsuz..Dualarımız sizinle,
    ailenizle..Sağlıklı,uzun ömürleriniz olsun..

  5. Atatürkçü ve Fenerbahçeli umarım bu başarısı ve öncü değişim görüntüsü ülkeye yansır.Hep böyle efendi kalmasını dilerim böyle insanlar Türkiye’nin umudu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu