Alexandre Dumas (Baba) kimdir

Ad Soyad: Alexandre Dumas (Baba) Doğum Tarihi: 24 Temmuz 1802 Nereli: Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: 05 Aralık 1870

Alexandre Dumas (Baba) kimdir, Alexandre Dumas (Baba) 24 Temmuz 1802 tarihinde Fransa’da doğmuştur. Kendisi ile aynı adı taşıyan oğlu da tanınmış bir yazar olduğundan, isminin başına baba sözcüğü getirilerek anılır. Küçük yaşta babasını kaybetmesi nedeniyle yeterli öğrenim görmedi. Alexandre Dumas, geçimini sağlamak amacıyla genç yaşta yirmi yaşında Paris‘e gitmiştir. Avukat olmayı planlamış ama geleceğin Fransa Kralı Orleans Dükü Louis-Phlippe’nin hizmetine girmiştir. Sonra da şansını tiyatroda denemeye karar vermiştir.

Yazı hayatına atılması, 1826′da yayımladığı küçük bir öykü kitabı ile oldu. Ardından “Henri III ve Sarayı” adlı bir piyes yazdı.

Edebiyat alanında önce oyunlar yazarak ünlenmiş, yazdığı oyunlar döneminde olduça ilgi görmüştür. Ama kalıcılığını tarihsel macera romanlarıyla sağlamıştır. Genellikle 16. ve 17. yüzyılda geçen heyecanlı öyküler yazmayı hedeflemiştir.

19. yüzyılın en verimli ve en sevilen Fransız yazarlarındandır.

1844’de yazdığı “Üç Silahşörler”den başka, “Monte Kristo Kontu”(1845), “Demir Maske”(1848) ve “Siyah Lale”(1850) gibi tarihi romanlarıyla tanınır. Üçyüze yakın macera romanı yazmıştır.

Dumas, hiç bir tarihsel gerçeğe dayanmayan, insan psikolojisinin derinliklerine inmeyen, hatta akla ve mantığa sığmayan bir öykü anlatarak, kuşkusuz kaçış edebiyatının başlatıcılarından biri oluyordu.

Fransız edebiyatının en ünlü yazarlarından Alexandre Dumas’nın başyapıtı olarak kabul edilen “Üç Silahşörler” Kardinal Richelieki dört gözüpek şövalyenin maceraları anlatılmaktadır. Alexandre Dumas ın en ünlü romanıdır. Üçlü silahşör; Athos, Porthos ve Aramis ile aralarına yeni katılan D’Artagnan’ın (Dartanyan) kral ve kraliçeyi korurken yaşadıkları maceraları konu almaktadır. Binlerce kez film ve çizgi filmleri yapılmıştır.

Dumas başarı kazandıkça kendini pahalı zevklere vermiş ve borçlarını ödeyebilmek için daha fazla yazmaya başlamıştır. Aynı zamanda gazeteciliğe de başlamış, gezi kitapları yazarak para kazanmaya çalışmış ama başarılı olamamıştır.

Alexandre Dumas (baba), bir kadın terzisi olan Marie-Catherine Labay isimli bir kadın ile aşk yaşamış olup evlilik dışı 1824 yılında Alexandre Dumas (oğul) adında bir oğlu oldu. Ancak bu çocuğunu 1931 yılında kabul etti tanıdı ve iyi bir eğitim görmesini sağladı.

Alexandre Dumas, 5 Aralık 1870’de, Fransa’nın Yukarı Normandiya bölgesinde Dieppe yakınlarında ölmüştür.

Romanları :
III. Henri ve Sarayı (1829)
Napoléon Bonaparte (1831)
Üç Silahşörler (1844)
Son Şövalye
Monte Kristo Kontu (1845)
Demir Maske (1848)
Siyah Lale (1850)
Anılar (1852-54)

İlgili Makaleler

Alexandre Dumas (Baba) hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu