Alessandro Volta kimdir

Ad Soyad: Alessandro Volta Doğum Tarihi: 18 Şubat 1745 Nereli: Como, İtalya Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 05 Mart 1827

Alessandro Volta kimdir, İlk pili, icat eden İtalyan fizikçi.

Tam adı Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta’dır. Rus asıllı İtalyan fizikçi olan Alessandro Volta 18 Şubat 1745 tarihinde doğmuş, 5 Mart 1827 tarihinde ölmüştür. 1774 yılında, İtalya’nın kuzeyindeki “Como” şehirinde Kraliyet Okulu’nda fizik profesörü oldu. 1779 yılında Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörü oldu. 1800 lerde ilk pili icat etmesi ile tanınır.

Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti. Ama insanların bu gücü denetim altına alarak, düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeyi başarmaları ve bir bilgi olarak ortaya koyulması ancak 19. yüzyılda gerçekleşebilmiştir.

Alessandro Volta kas hücrelerinin yapısındaki metal iyonlarının ve içerisindeki sıvının elektrik içerdiğini keşfetti. Volta, aynı mantıkla ilerleyerek tuzlu su çözeltisinin iki ayrı uç kısmına çinkonı yerleştirmiş ve elektrik akımını elde etmiştir. 1801 yılında gerçekleşen bu keşif Volta Pili olarak bilinir.

Kraliyet Okulu’nda iken, Alessandro Volta, 1774 yılında statik elektrik ürettiği bir cihaz olan ilk buluşu electrophorus tasarlamıştır.

Alessandro Volta 5 Mart 1827 yılında ölmüştür. Ölümünden sonra elektrik ve elektriği depolama yani pil alanında yapılan gelişmelerde onun temelini attığı bu keşifin değeri çok daha iyi anlaşılmış ve onun anısı olarak elektrik gerilim birimine “Volt” adı verilmiştir.

1801 yılında Alessandro Volta, yaptığı ilk pille ilgili ayrıntıları ve bilgileri yayınladı. Volta pili belirli çözeltiler ile metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu. John Frederick Daniell (1790 -1845) gibi başka bilim adamları, elektrot yapımında farklı gereçler kullanarak Volta’nın tasarımını geliştirdiler. Günümüzün pilleri de aynı temel tasarıma dayanmakta, ama yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır.

Alessandro Volta, Ayrıca sınır bilimle (görünmezlik, ışınlanma vb.) ilgili çalışmaları da vardır. meteoroloji ve pnömatik olarak keşifler yaptı.

Elektrik konusunda en önemli gelişmelerin, 1801 yılında Alessandro Volta tarafından ilk pilin (bataryanın ) keşfiyle başladığı tartışma kabul etmeyen bir gerçektir. Söz konusu batarya, ilk devamlı ve güvenilir elektrik kaynağı olmak niteliğiyle, öteki buluşlar ve uygulamalar yolunda dünyaya kılavuzluk etmiştir.

Evlilikleri : 1794 yılında Teresa Peregrini ile evlendi, Giovanni, Flaminio ve Zanino adlarında üç oğlu oldu.

Volta 5 Mart 1827 yılında yaşamına veda etti. En büyük hizmeti olan ilk pili üreterek insanlığa ve bilime armağan etti.

İlgili Makaleler

Alessandro Volta hakkında ziyaretçi yorumları

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu