Yves Klein kimdir

Ad Soyad: Yves Klein Doğum Tarihi: 28 Nisan 1928 Nereli: Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: 06 Haziran 1962

Yves Klein kimdir, Yeni gerçekçilik akımının en önemli temsilcisi idi.

Yves Klein, 28 Nisan 1928 tarihinde Fransa Nice’de ressam bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babası Fred Klein figüratif resimler yapar, annesi Marie Raymond ise soyut resimler yaptığından dolayı, ufak yaştan itibaren sanattan etkilenmeye başladı. 1942 ve 1946 yılları arasında Yves Klein, Ecole Nationale de la Marine Marchand ve Ecole Nationale des Langues’de eğitim aldı. Bu süre zarfında Claude Pascal adlı genç bir şair ve Arman Fernandez adında bir heykeltıraşla yakın arkadaş oldu.

Sanat öğrenimi görmemesine karşın, sanatla a kuramlar geliştiren Yves Klein, tek renkli (özellikle mavi) tablolar yapıp, düzenlediği gösterilerle (kendilerini mavi renge bulayıp, tuvallere sarınan çırılçıplak kızların bedenlerinin tuval üstünde bıraktığı izler, vb.) büyük ilgi uyandırdı.

Yves Klein, 1947 yıllarından itibaren ruhsal alana karşı ilgisi artmaya başladı. Ayrıca bu yıllarda judo gibi uzakdoğu sporlarına karşı ilgisi de başladı.

1948 yılında, yirmi yaşında “mavi gökyüzü benim eserimdir” diyerek gökyüzüne imza atmış, böylece ilk sanatsal eylemini icra etmiştir. Bu yıllarda ayrıca “monoton-sessizlik senfoni” adlı projesini de geliştirdi. bu bir tek ton üzerine kurulu senfoni projesiydi. 10 dakika boyunca aynı notayı seslendiren ve sonra da aynı süre boyunca sessiz kalan bir orkestrayı yönetmiştir. bu çalışmayla aslında monokrom resme karşı, bir karşılık yaratır.

1948-1949 yıllarında İtalya‘ya, sonra da arkadaşlarıyla birlikte Londra‘ya gezmeye gitti. Bu dönemde kartların üzerine pastel ve guajla bir sürü monokrom çalışma yaptı. 1950 yılında İrlanda‘da bir süre kalarak çeşitli çalışmalar yaptı, yazı ve günlükler yazdı. Ağustos’a kadar atcılık kulübünde kalarak burada bir sürü aktiviteleri, resim yaparken ki hareket ve reflekslerle ilgili günlükler yazmıştır. Bu süre içerisinde hala judoyla ilgilenmeye devam etmiştir. Amacı hareketi ve buradaki ruhsallığı gözlemlemektir.

1952 yılında 15 aylığına Japonya‘ya gidip burada judoda akıl kontrolü ve teknikleriyle ilgili kitap yazdı. 1954’de Paris‘e geri döndü ve kitabını yayınladı. Bu döneme kadar ki yaptığı monokrom çalışmaları, başka bir sanatçının heguenault, çalışmalarıyla birlikte katalog olarak basıldı. Bu çalışmalarıyla sanattaki illizyon üzerine sorular sormaya başladı.

Fransa‘da portakal monokromu üzerine çalışmalara başladı. Portakal renginin dışavurumu diye soyut sanatçılarla birlikte sergiye katıldı. Çalışmalarına portakal rengini evreni diyordu. Bu çalışmalar sergi jürisi tarafından reddedilmiştir. Tek renkle resim olmaz diye eleştiriliyordu.

1950’de Yves Klein mavinin tek renk olarak kullanıldığı son derece yoğun ve zengin bir mavi tonundan yapılan resim dizelerine başlamıştır. Ressam sonunda 1960 yılında “uluslararası Klein mavisi” olarak bu rengin patentini almış ve çeşitli nesnelere uygulamıştır. 1955 Ekim ayında ilk halka açık sergisini gerçekleştirdi.

Bu renkle mavi alevler, mavi sıvılardan sonra, mavi boyayla kaplı çıplak bir kadını dikey ve yatay tuvallere çeşitli yönlerden bastırarak çeşitlemeler yapmayı denemiştir. Yves Klein’in bulmuş olduğu bu mavi, boyanın parlak rengi, mavi pigmente sentetik reçinenin llik ve özgürlük duygusu verebilen mavi, Klein için önemli bir renkti, bu nedenle çoğu resmi mavidir. Bu resmin gücü izleyicinin duyarlılık alanına girmesi ve güçlü bir düşünsel etki yapmasındandır.

1957 yıllarında İtalya‘nın Milan şehrinde Apollinate Galeri’de mavi dönem çalışmalarını sergiledi. 11 çalışma 78-56cm formatında ultramarine mavisiyle boyalı duvardan 20cm uzakta açılı panellerle, ilk defa mavi monokromla dolu bir oda sundu izleyenlerine. yine aynı yıllarda ayrostatik heykele gönderme olarak Paris’de gökyüzüne 1001 balon bıraktı.

1958’de Paris’te ki İris Clert Galerisinde levide (boşluk) adlı sergi açtı: galerinin pencereleri maviye, içi beyaza boyanmış, geri kalan her yer boş bırakılmıştır. En önemli yaptığı sergi ise çıplak canlı modellerle yaptığı baskı eserleri ve canlı performanslarıydı.

21 Ocak tarihinde 1962 tarihinde Rotraut Uecker ile Paris‘de evlendi. Yves Armand Marie (d. 6 Ağustos 1962) adında bir oğlu vardır.

Yves Klein, 6 Haziran 1962 tarihinde Paris, Fransa‘da Cannes film festivali sırasında kalp krizi geçirerek 34 yaşında ölmüştür.

İlgili Makaleler

Yves Klein hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu