W. T. Tutte kimdir

Ad Soyad: W. T. Tutte Doğum Tarihi: 14 Mayıs 1917 Nereli: Newmarket, Suffork, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: 02 Mayıs 2002

W. T. Tutte kimdir, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar’ın en büyük kod sistemlerinden birisini kırarak İtilaf Devletleri’nin savaşı kazanmasında büyük bir rol oynayan İngiliz matematikçi ve kod kırıcı. Savaşta gösterdiği başarılarla tanınan Tutte, ayrıca combinatorics ve graph theory alanlarında başarılı çalışmalara imza atmıştır.

W. T. Tutte, 14 Mayıs 1917 tarihinde, Newmarket, Suffork, İngiltere’de, bahçıvan bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Cambridge Üniversitesi’ne bağlı olan Trinity College’da kimya eğitimi alan Tuttle, henüz kolejde eğitim gördüğü yıllarda, üç arkadaşı ile beraber uzun zamandır çözülemeyen bir matematiksel sorunu (squaring the square) çözerek üne kavuştu.

II. Dünya Savaşı’nın arifesinde, öğretmenlerinin de tavsiyesi üzerine, Devlet Kod ve Şifreleme Okulu’na yazıldı. İngiltere’nin Bletchley kasabasında bulunan ve Bletchley Park ya da Station X adları ile anılan bu okul, İngiltere’nin savaş boyunca düzenlediği şifreleme ve şifre kırma operasyonlarınımaktaydı.Tutte, burada çalıştığı zaman zarfında Almanlar’ın en iyi şifreleme cihazı olarak ünlenen ve kodu kırılamayacağı idda edilen Lorenz SZ 40 / 42 makinalarının kodunu kırarak İtilaf devletlerinin savaşı kazanmasına giden yolu açtı.

Tutte, 1948 yılında, Cambridge Üniversitesi’nden matematik alanında doktorasını aldı ve bir süre sonra Tunny’de bulunan Bletchley Park’da çalıştı. 19481962 yılları arasında Toronto Üniversitesi’nde matematik öğretmeni olarak görev almasının ardından, 1962 yılından emekli olacağı 1985 yılına kadar görev alacağı Waterloo Üniversitesi’nde çalışmak için Kanada’ya göç etti.

Combinatorics ve özellikle graph theory üzerine matematikteki kariyerini ilerleten Tutte, aynı zamanda Waterloo Üniversitesi’nde Department of Combinatorics and Optimization bölümünün açılmasına yardımcı oldu.

2001 yılında CRM-Fields-PIMS ödülünü kazanan Tutte, 2 Mayıs 2002 tarihinde, Kanada’da hayata gözlerini yumdu.

İlgili Makaleler

W. T. Tutte hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu