Vissarion Belinski kimdir

Ad Soyad: Vissarion Belinski Doğum Tarihi: 30 Mayıs 1811 Nereli: Finlandiya Meslekler: Ölüm Tarihi: 26 Mayıs 1848

Vissarion Belinski kimdir, Çok genç yaşta hayata veda eden Vissarion Grigoryeviç Belinski Rus yazar ve edebiyat eleştirmenidir. Batılılaşmaya eğilimli olduğundan, eserlerinde bu akımı kullanmıştır.

Vissarion Belinski, 11 Haziran 1811 tarihinde Suomenlinna, Helsinki, Finlandiya‘da askeri bir doktorun oğlu olarak orta halli bir ailede doğmuştur. Babası Grigoriy Belynskiy, annesi Maria Ivanovna Ivanova’dır. Tam adı Vissarion Grigoryeviç Belinski’dir. Moskova Üniversitesi‘nde edebiyat öğrenimi gördü.

Grigoryeviç Belinski, ilk olarak Edebi Düşdikkatini çekmiştir. Molva dergisi için yazdığı bu yazıda, birçok kesimin ilgisini toplamayı başarmıştır. 36 yıllık hayatına pek çok eser sığdıran yazar, toplumsal olaylara karşı her daim hassas davranmış ve bunu kalemine yansıtmıştır.

Moskova Üniversitesi‘nde edebiyat öğrenimi gördüğü sıralarda 1832 yılında serflik sistemine dair yazdığı bazı olumsuz yazılar sonucunda okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu olayın ardından gazetecilik mesleğini yapmaya başlamış ve 1839 yılından itibaren bir gazetede düzenli olarak yazmaya başlamıştır.

1846 yılında Sovre- Mennik gazetesinde yazmaya başlayan Grigoryeviç Belinski, yaşarken yazdığı birçok eseri kitap olarak yayınlamaya fırsat bulamasa da, ölümünün ardından Sovyet uzmanlar, eserlerini kitap olarak derleyerek yayınlamışlardır.

Henüz 23 yaşında iken Molva dergisi için yazdığı Edebi Düşler yazısı ile Rus edebiyatı kişiliklerini derinden etkilemiştir. Edebi Düşler yazısında romantik milliyetçilik temasını benimsemiş ve Fing’in etkisinde kalmıştır.

Dostoyevski‘nin 1846 yılında yazmış olduğu “İnsancıklar” adlı ilk romanını bir eleştirmen olarak okudu ve ona şu mektubu gönderdi: ”Siz sorunun ruhunun en derinlerine varmış ve birkaç çizgide büyük bir gerçeği ortaya koymuşsunuz. Sizden rica ediyorum, yeteneğinizi değerlendirin ve ona karşı hep dürüst olun. Böylece büyük bir yazar olabilirsiniz.”

Vissarion Belinski, St. Petersburg’da İvan Turgenyev ile tanıştı ve onun çalışmalarını destekledi.

1837 yılında verem hastalığına yakalandı ve sanatoryumda birkaç ay geçirmek zorunda kaldı. 1838’de Moskova Watcher dergisinde editör oldu.

Vissarion Belinski, 7 Haziran 1848 tarihinde St. Petersburg, Rusya‘da 37 yaşında verem hastalığından ölmüştür. St. Petersburg’daki Volkovskoye mezarlığına gömüldü.

Kitapları :
1847 – Gogol’e Mektup
1848 – Edebiyat, Sanat, Kültür, Tarih, Felsefe Üzerine Yazılar

İlgili Makaleler

Vissarion Belinski hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu