Tuncay Özilhan kimdir

Ad Soyad: Tuncay Özilhan Doğum Tarihi: 09 Temmuz 1947 Nereli: Kayseri Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Tuncay Özilhan kimdir, Anadolu Grubu Başkanı ve TÜSİAD eski başkanı

Tuncay Özilhan, 9 Temmuz 1947 tarihinde Kayseri‘de doğmuştur. Annesinin adı Türkan Özilhan’dır. Anadolu Grubu’nun kurucusu İzzet Özilhan babasıdır. Saint Joseph Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Long Island Üniversitesi‘nde işletme master’ı (MBA) yaptı.

1977 yılında babası İzzet Özilhan‘ın kurduğu Anadolu Holan Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile iş hayatına başladı. Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü, 1984 yılından itibaren de Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanlığı görevleri yaptı. 2007 yılı Mayıs ayında Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldı.

Özilhan bu görevinin yanı sıra Anadolu Efes Biracılık, Efes Pazarlama, Tarbes, Coca-Cola İçecek (CCİ), Coca-Cola Satış ve Dağıtım, Hamburger Restoran İşletmeleri (McDonald’s), ABank, Alternatif Finansal Kiralama, Alternatif Yatırım, Anadolu Alpha Gayrimenkul, Anadolu Elektronik (Samsung), Anadolu Termik Santralleri, Anadolu Taşıt Ticaret, Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Yönetim Kurulu Başkanlıklarını da yürütmektedir.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı, DEİK Türk – Japon İş Konseyi Başkanı, Estonya Fahri Konsolosu ve Efes Panı olan Tuncay Özilhan Koyu bir Beşiktaş taraftarıdır.

1997 yılında yılın iş adamı ödülünü aldı.

Tuncay Özilhan, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. 2001 yılında TÜSİAD Başkanlığına seçildi. 2003 yılında bir kez daha 2 yıllığına bu göreve seçilen Özilhan 1 yıl sonra görevi bıraktı.

Tuncay Özilhan, 1972 yılında Emine Özilhan ile evlendi. İzzet Özilhan (d. 1981), İpek Özilhan ve Türkan Özilhan Tacir adlarında üç öocuğu vardır. Oğlu İzzet Özilhan, 16 Temmuz 2011 tarihinde oyuncu Yasemin Ergene ile evlendi.

İlgili Makaleler

Tuncay Özilhan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu