Tuluhan Tekelioğlu kimdir

Ad Soyad: Tuluhan Tekelioğlu Doğum Tarihi: 05 Mart 1970 Nereli: Tours, Fransa Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Tuluhan Tekelioğlu kimdir, Tuluhan Tekelioğlu, 5 Mart 1970 tarihinde Fransa, Tours’da doğmuştur. Balkan Tekelioğlu (d.1978) adında müzisyen kardeşi vardır. Prof.Dr.Yavuz Tekelioğlu babasıdır. Babası Fransa Montpellier 1 Üniversitesi’nde doktora öğrenimini yaptığı sırada dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun olmuştur. İletişim fakültesinden mezun olmama rağmen ekonomi mastırı yapmak için Fransa‘ya gitti. Ama bir sebeple Gökşin Sipahioğlu ile tanıştı ve mastırını sonlandırmadan yarıda bıraktı.

Gazeteci, Fotoğrafçı Gökşin Sipahioğlu‘nun Paris’te kurduğu Sipa Press‘te gazetecilik hayatına başladı. Onun yanında 2 sene çalıştıktan sonra İstanbul‘a döndü. 1994 – 2001 yılları arasında Hürriyet gazetesinde çalıştığı sırada Kenya‘daki Kakuma Mülteci Kampı’nda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) yararına gönüllü hizmet etti ve edindiği deneyimleri yazı dizisi olarak Hürriyet gazetesinde yayınladı.

2001 yılında Cine5’te “Başka Yerde Yok”, 2001-2003 yılları arasında Habertürk TV’de “Tatlı Sert”, TGRT kanalında “Tuluhan’la Her Sabah” programlarını hazırlayıp sundu. 2005-2006 yılları arasında Mehmet Ali Birand‘ın teklifiyle Kanal D sabah haberlerini hazırlayıp sundu. Kanal 1 televizyonu için “Güzel 1 Gün” adlı sabah haber kuşağını sundu. Bu sırada doğudaki ilköğretim okulları için 10 bin kitap toplayarak Urfa Siverek, Viranşehir ve Malatya‘da kütüphaneler açılmasını sağladı.

Televizyon ve gazetedeki çalışmalarına devam ederken, güncel sanata adım attı. İstanbul‘da 150 kişiyle konuşarak gerçekleştirdiği ve üzerinde iki yıl çalıştığı “Ayaküstü Cevaplar” adlı video yerleştirmesi, 2008 yılında Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde gerçekleşti.

2009 yılında TRT 2‘de “Boğaziçi’nden” programını sundu. 2010 yılında, İstanbul’un 40 ayrı semtinden, başka başka hayatlar yaşayan 40 kadınla gerçekleştirdiği “40’ında 40 kadın” adlı belgeseli, büyük ilgi gördü. “40’ında 40 Kadın” 2011 yılında TOBB kadın kurulu desteğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nde aynı anda 81 ilde gösterildi ve büyük ilgi gördü. “40’ında 40 kadın” belgeseli, 2010 yılında Turkuvaz kitap tarafından kitaplaştırıldı. Yeni baskıları DVD’si ile yapıldı. Aynı yıl İz TV kanalında gösterildi.

CINE 5’te yayınlanan “Başka Yerde Yok” programıyla Tuluhan Tekelioğlu, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği “En İyi Talk Show” ödülünü aldı.

2012 yılında Türkiye’de erkeklerle yapılan ilk çalışma özelliğini taşıyl’un başka başka çevrelerinden 23 erkeğin itiraflarından oluşan “50’sinde Erkek” belgeseli İz TV’de gösterildi ve büyük ilgi gördü.

Tuluhan Tekelioğlu, 1995 yılında evlenip 16 yıllık evliliğin ardından 2011 yılında eşi borsacı Ömer Murat Gülkan’a boşanma davası açtı ve 2013 yılında boşandı. 1999 doğumlu Ömer adında bir oğlu vardır.

Kitapları :

– 50’sinde Erkek

– 40’ında 40 Kadın

– Her Şeye Rağmen İkimiz

İlgili Makaleler

Tuluhan Tekelioğlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu