Tezer Özlü kimdir

Ad Soyad: Tezer Özlü Doğum Tarihi: ?? ?? 1943 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: 19 Şubat 1968

Tezer Özlü kimdir, Tam adı Tezer Özlü Kıral , yaşarken yayımladığı üç “farklı” kitabıyla edebiyat dünyamızdan çok erken yaşta ayrılan; en özgün öykü ve roman yazarlarından biridir.

Öykü ve roman yazarı olan Demir Özlü’nün kız kardeşi olan Özlü 1943 yılında İstanbul’da doğdu.

İstanbul Avusturya Kız Lisesi‘nde ortaöğrenimine başladı fakat öğrenimini tamamlayamayan Özlü dışardan sınavlara girerek 1965 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi.

1963’de Ankara’da , 1968’de de İstanbul’da çeşitli kuçalıştı.1981’de burslu gittiği Almanya’da radyo programları hazırladı.

1983’de Almanca yazdığı “Bir İntiharın İzinde” adlı romanıyla adının bir anda duyulmasına yol açan Marlburg Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

1984 yılında bu ödüllü kitap Türkçe olarak “Yaşamın Ucuna Yolculuk” adıyla Türkiye’de yayımlandı.Bu kitabında Özlü, nihilist bir genç kızın, anlamsızlaştığını hissettiği hayatının verdiği acıları başarılı bir dille anlattı.

Yakalandığı göğüs kanserinden kurtulamadı ve 43 yaşında İsviçre’nin Zürih kentinde hayatını kaybetti.Cenazesi İstanbul’a getirildi ve Aşiyan Mezarlığı’na gömüldü.

1978’de “Eski Bahçe” adlı öykü kitabıyla 1980’de “Çocukluğumun Soğuk Geceleri” adlı romanı yayımlanan Özlü’nün, Almanca yazdığı öyküleri Sezer Duru tarafından Türkçe’ye çevrilerek ilk kitabıyla birlikte yeniden basıldı.

Romanları: Çocukluğun Soğuk Geceleri (1980), Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984).

Öyküleri: Eski Bahçe (1978), Eski Bahçe Eski Sevgi (1987), Kalanlar (1990), Leyla Erbil’e Mektuplar (1995).

Senaryo: Zaman Dışı Yaşam (2000)

İlgili Makaleler

Tezer Özlü hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu