Şener Üşümezsoy kimdir

Ad Soyad: Şener Üşümezsoy Doğum Tarihi: 1950 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Şener Üşümezsoy kimdir, Jeoloji Mühendisi

Deprem konusundaki çalışmalarıyla tanındı. Özellikle 17 Ağustos 1999 İstanbul depreminin ardından deprem konusunda halkı doğru bilgilendirmek için mücadele verdi. Öngörülerinin tümü doğru çıktı.

Şener Üşümezsoy, 1950 yılında İstanbul Üsküdar’da doğmuştur. Kırım’dan gelen tatar bir ailenin çocuğudur. 1964-1969 yıllarında Pertevniyal Lisesi’ndende okudu.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktorasını bitirdi. 1991’te profesör oldu. Almanya’da bir üniversitede de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bir dönem MTA’da da çalıştı. Halen İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Jeoloji Mühendisliği bölümünde okurken bir yandan da vücut geliştirme sporuna başladı. Ve uzun zamandır Vucüt geliştirme sporu yapmaktadır.

Şener Üşümezsoy, Deprem konusundaki çalışmalarıyla tanındı. Özellikle 17 Ağustos 1999 İstanbul depreminin ardından deprem konusunda halkı doğru bilgilendirmek için mücadele verdi. Öngörülerinin tümü doğru çıktı.

İstanbul Üniversitesi’nde görevli bir öğretim üyesiyle evlendi. Bu evlilik kürek çekme ve reçel yetiştirme işkencesi yüzünden son buldu: Üşümezsoy yaz-kış demeden Adalar’dan yüzerek İstanbul’a dönerdi. Eşi de o yüzerken sandalla yanı sıra kürek çeker bir yandan da Şener Bey’e kavanoz kavanoz reçel yedirirdi.

İstanbul Depremi ve Türkiye’deki deprem kuşakları üzerine yayınlanmış pek çok bilimsel makalesi ve üç kitabı yayınlanmıştır: “17 Ağustos Sonrası Marmara’da Deprem Riski”, “Vatandaş için Deprem Rehberi”, “İstanbul Depremi”

Ekonomi, tarih ve strateji üzerine siyasi ve ideolojik incelemelerde bulundu, bu konularda pek çok kitabı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, aynı zamanda Ulusal Parti İdeolojik Büro Başkanı’dır.

Evi ve arabası olmayan Şener Üşümezsoy, garip adlı Himalaya cinsi tombul kedisiyle yaşıyor.

Şener Üşümezsoy, 2012 yılında TV8’de yayınlanan ve Kenya’da yapılan “Tropytürk” yarışmasına katılmıştır.

Şener Üşümezsoy, nisan 2013 tarihinde başlayıp Show TV’de yayınlanan “Ben Burdan Atlarım” yarışmacıları arasındadır.

Kitapları :
17 Ağustos Sonrası Marmara’da Deprem Riski
Vatandaş için Deprem Rehberi
İstanbul Depremi
Yeni Dünya Petrol Düzeni ve Körfez Savaşları
Türk Jeostratejisi
Petrol Şoku ve Yeni Ortadoğu Haritası
Dünya Sistemi ve Emperyalizm
Kürt ‘Kim’liği
Ulusal Sol’da Örgütlenme

İlgili Makaleler

Şener Üşümezsoy hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu