Sadettin Tantan kimdir

Ad Soyad: Sadettin Tantan Doğum Tarihi: ?? ?? 1941 Nereli: Sapanca, Adapazarı Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Sadettin Tantan kimdir, Yurt Partisi – Yurt-P Genel Başkanı

1 Ocak 194’de Adapazarı, Sapanca’da doğan Tantan, Polis Enstitisü ve Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İşletme bölümünü bitirdikten sonra Bursa İŞ idaresi Enstitüsünde master yaptı ve İngiltere’de dil eğitimi gördü. 1966’da komiser yardımcısı olarak göreve basladığı Emniyet teşkilatında, Eskişehir, Bursa, ve İstanbul‘da Narkotik ve Asayiş Şubelerinde çalıştı.

Giresun ve Tekirdağ‘da İl Emniyet Müdürlüğü yaptı. Tantan, aynı zamanda, 1980-1990 yılları arasında, İstanbul Güreş İhtisas Kulübü Başkanlığı, Aralık 1991 ve Aralık 1993 yılları arasında da Güreş Federasyonu Başkanlığı görevinde bulundu.1990-1994 yıllarında Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu İstanbul1994 yılında emekli oldu ve ANAP‘tan siyasete adım atarak Fatih Belediye Başkanı seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinden önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı gündeme geldi. Ancak daha sonra milletvekilligine aday gösterildi ve Parlamentoya girdi. DSPMHPANAP koalisyonunun kurdugu 57. hükümette Içisleri Bakani olarak görev aldi.

2001 yili Haziran ayında İçisleri Bakanlığıi görevinden alınmasınıi takiben önerilen Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı teklifini kabul etmedi ve partisinden istifa etti. Ocak 2002’de Yurt Partisini kurdu ve 25 Ağustos 2002 tarihinde yapılan Olağanüstü Kongresinde Genel Başkanlığa seçildi. Tantan, evli, 6 çocuk ve 2de torun sahibidir.

İlgili Makaleler

Sadettin Tantan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu