Richard Serra kimdir

Ad Soyad: Richard Serra Doğum Tarihi: 02 Kasım 1938 Nereli: ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Richard Serra kimdir, Amerikalı minimalist heykeltıraş ve güzel sanatlar sanatçısıdır.

Richard Serra, 2 Kasım 1938 tarihinde San Francisco, Kaliforniya, ABD‘de ailesinin ortanca oğlu olarak doğmuştur. İspanyol kökenli babasının adı Tony Serra, Los Angeles doğumlu bir Rus Yahudi göçmeni olan annesinin adı Gladys Feinberg’dir. 1957 yılında Berkeley Kaliforniya Üniversitesi‘nde İngiliz edebiyatı bölümünde üniversite eğitimine başladı, ancak daha sonra geçiş yaptığı Santa Barbara Kaliforniya Üniversitesi güzel sanatlar bölümünden 1961 yılında mezun oldu. 1961-1964 yılları arasında Yale Üniversitesi Sanat ve Mimarlık Okulu’ndaki MFA programında resim bölümünde okudu. Üniversitede öğrenci iken harçlığını çıkarmak için bir yandan da çelik fabrikalarında çalıştı.

Richard Serra, 1964 yılında Fulbright Bursu ile Floransa ve Paris‘te bir yıl okudu. 1964 yılında Roma‘da iken ilk eşi olacak heykeltıraş Nancy Graves ile tanıştı. 1966 yılında New York‘a taşındı.

Richard Serra, 1965 yılında heykeltıraş Nancy Graves ile evlendi, 1970 yılında boşandı. 1981 yılında sanat tarihi öğretmeni Clara Weyergraf ile evlendi.

1966 yılında ilk heykellerini fiberglas ve kauçuk gibi geleneksel olmayan malzemelerden üretti ve Galleria La Salita’da ilk kişisel sergisini açtı. Daha sonra o yıl New York‘a taşındı. Richard Serra’nın heykelleri ve çizimleri, Avrupa‘da ve Amerika‘da düzenli olarak sergilendi. 1968-1970 yılları arasında erimiş kurşunun sıçrayan veya döşeme içine sokulan bir dizi Splash parçasını gerçekleştirdi. 1968’de New York’taki Leo Castelli Galerisi ile uzun süreli çalışmaya başladı.

Pasadena Sanat Müzesi, 1970 yılında Serra’nın eserlerini kişisel bir sergi düzenledi ve aynı yıl John Simon Guggenheim Anma Vakfı bursunu aldı. O yıl, Smithson’un Utah’daki Büyük Tuz Gölü’nde Spiral İskeleyi çalıştırmasına yardımcı oldu ; Ancak Serra, Amerika’nın manzarası ile kentsel alanlardan çok daha ilgisizdi ve 1970’de Bronx’ta bir çıkmaz sokağa bir parça yerleştirdi. 1975 yılında Heykel için Skowhegan Madalyasını aldı ve 1982‘de Mozarabiç mimarlık eğitimine İspanya‘ya gitti.

Richard Serra, 1978‘de Almanya‘nın Kunsthalle Tubingen kentinde kişisel sergilerle onurlandırıldı; 1984 yılında Paris‘te Musée National d’Art Moderne; 1985 yılında Almanya‘nın Krefeld şehrindeki Haus Lange Müzesi; 1986‘da New York Modern Sanat Müzesi’nde sergilendi.

1993 yılında Amerikan Sanat ve Bilim Akademisine üye oldu. 1994 yılında Japonya Sanat Kurumu’nun Praemium Imperiale heykel ödülünü aldı. 2000 yılında 49. Venedik Bienali’nde çağdaş sanat dalında Altın Aslan’ı kazandı. 2010‘da İspanya‘nın Asturalı Prensi Ödülü aldı ve 2015’te Fransız Lejyonu Şeref ödülü aldı.

Richard Serra, Eylül 2016‘da Hillary Clinton‘ın başkanlık kampanyasına 28.000 dolar bağışladı.

Richard Serra’nın çalışmaları, çoğunlukla malzemenin doğası ve yerçekiminin vurgulandığı, kendi kendine ayakta duran, çelik plakalardan oluşturduğu minimalist heykellerdir.

Dış mekâna yerleştirdiği çalışmaları, malzemenin sürecini vurguyacak şekilde paslandırılmaya bırakılmıştır. Sekiz ile on yıllık periyodun sonunda malzemenin dışını kaplayan pas dokusu yapıtın yaşam süresi hakkında bilgi vermeyi bırakır ve kalıcı bir renge dönüşür. Bu durum geçicilik ve kalıcılık arasındaki tezat ilişkiyi ortaya koyarken, özellikle belirli yerler için tasarlanmış kalıcılık içeren anıtsal site-spesifik heykellerinin bazıları bu süreyi tam olarak tamamlamadan kaldırılmıştır.

New York, Federal Plaza’ya 1981‘de yerleştirmiş olduğu “Tilted Ark” isimli çalışması 3,5 metre yüksekliğinde paslandırılmış plakalardan oluşuyordu. 1985 yılında özellikle binadaki çalışanlardan oluşan bir halk topluluğu tarafından binanın girişini engellediği düşüncesi ile kaldırılması istenmiş ve kendisinin “bu işi kaldırmak, onu yok etmektir” sözüne rağmen 1989’da sökülerek hurdaya gönderilmiştir.

İlgili Makaleler

Richard Serra hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu