Renée Zellweger kimdir

Ad Soyad: Renée Zellweger Doğum Tarihi: 25 Nisan 1969 Nereli: İsviçre Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Renée Zellweger kimdir, Amerikalı film oyuncusu. Asıl adı Renée Kathleen Zellweger’dir. Oskarlı oyuncu, Bridget Jones filmleriyle milyonların sevgilisi olmuştur. Hem komedi hem de dram filmlerinde oldukça başarılı bir oyunculuk performansı gösteren yıldız, Cold Mountain, Jerry Maguire ve Cindrella Man gibi iddialı yapımlarda rol almıştır.
25 Nisan 1969’da, İsviçre doğumlu mühendis bir baba ve Norveçli bir annenin çocuğu olarak Amerika’da dünyaya geldi. Houston’ın banliyölerinden biri olan Katy’deki Katy High School’dan 1987 yılında mezun oldu. Okul yıllarında jimnastik yapıyordu ve amigoydu, aynı zamanda okulun drama klübünün çalışmalarına da katılıyordu.

Mezun olduktan sonra Austin’deki University of Texas’a İngiliz kültürü ve edebiyatı okumak için gitti. Derece tutturması için güzel sanatlarla ilgili dersler de almak zorundaydı ve bu dersler esnasında oyunculuğu ne kadar çok sevdiğini hatırladı. Renée Zellweger o dönem, geçimini sağlayabilmek için garson olarak çalışıyordu.

Daha sonra aktris olabilmek için Los Angeles’a taşındı.Dazed and Confused, Reality Bites, Empire Records, The Whole Wide World, 8 Seconds, ve Return of the Texas Chainsaw Massacre gibi filmlerde ufak roller aldı.

Zellweger, adını tüm dünyaya başrollerini Tom Cruise’la paylaştığı 1996 yapımı Jerry Maguire ile duyurdu. Oskar ödülü de alan film, oyuncunun, diğer yönetmenlerin de ilgisini çekmesini sağladı. Jerry Maguire’ı, William Hurtve Meryl Streep’le başrolleri paylaştığı One True Thing takip etti. Bir başka büyük oyuncu Morgan Freeman’la oynadığı Nurse Betty filmi ona 3 Golden Globe ödülü birden getirecekti.

Uzun süre birlikte olduğu nişanlısı, oyuncu Jim Carrey’den 2000 yılında ayrıldı.

Ancak Academy of Motion Picture Arts and Sciences’in ilgisini çekmesi 2001 yılında yazar Helen Fielding’in romanındaki meşhur karakteri Bridget Jones’u beyazperde de canlandırmasıyla olacaktı. Bridget Jones’s Diary(Bridget Jones’un Günlüğü) Renée Zellweger’a en iyi kadın oyuncu dalında oskar adaylığı kazandırdı. Filmde 30’lu yaşlarını süren yalnız bir kadının romantik ve komik maceraları işleniyordu. Bu filmdeki karakteriyle tüm dünyada oldukça popüler oldu.

2002’de Michelle Pfeiffer’la oynadığı White Oleander filmi vizyona girdi. 2002’de ise yönetmenliğini Rob Marshall’ın yaptığı ve 6 dalda oskar alan iddialı yapım Chicago’da, Catherine Zeta Jones ve Richard Gere’le başrolleri paylaştı. Müzikal türündeki bu filmde Zellweger, dans edip şarkı söyleme konusunda da yetenekli olduğunu kanıtladı ve eleştirmenlerce beğenildi.

2003’te Ewan McGregor’la rol aldığı romantik komedi Down With Love vizyona girdi. Aynı yıl, büyük bir aşk hikayesinin anlatıldığı ve başrollerini Jude Law, Nicole Kidman’la paylaştığı Cold Montain filmindeki Ruby Thewes karakteriyle, ilk oskarını kucakladı. En iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Zellweger’a oskar kazandıran film, ünlü oyuncunun sinema kariyerini taçlandırdı.

2004’te onu uluslararası alanda büyük bir üne kavuşturan filmi Bridget Jones’un ikincisi olan Bridget Jones: The Edge of Reason için rol arkadaşları Hugh Grant ve Colin Firth ile kamera önüne geçti. Film, ilki kadar büyük ilgi gördü ve gişe başarısı kazandı.

Russell Crowe’la birlikte rol aldıkları Cindrella Man, 3 dalda oskara adaée Zellweger oldukça başarılı bulundu.

9 Mayıs 2005’te ünlü country şarkıcısı Kenny Chesney ile evlendi. Ancak 4 ay gibi kısa bir süre sonra Renée Zellweger, yaptığı basın açıklamasıyla evliliğini iptal ettiğini dünya kamuoyuna duyurdu.

Ünlü oyuncu, 2006’da edebiyat dünyasının ünlü ismi Beatrix Potter’ın hayatının anlatıldığı Miss Potter filminde, yazarı büyük bir başarıyla canlandırdı.

Renée Zellweger en son, 2007’de vizyona girecek ancak post prodüksiyon aşamasında olan Case 39 ve Bee Movie filmlerinde rol almıştır.

İlgili Makaleler

Renée Zellweger hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu