Pierre Louis Maupertuis kimdir

Ad Soyad: Pierre Louis Maupertuis Doğum Tarihi: 17 Temmuz 1698 Nereli: Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: 27 Temmuz 1759

Pierre Louis Maupertuis kimdir, Isaac Newton‘un, yerçekimi yasasının savunuculuğunu yapmıştır.

Pierre Louis Maupertuis, 17 Temmuz 1698 tarihinde Saint-Malo, Fransa‘da doğmuştur. 1714 yılında eğitim için Paris‘e Collège de la Marche’e gönderildi. 1718 yılında önce askerlik mesleğine girdiyse de, ancak çok kısa bir süre sonra 1722 yılında bu mesleği bırakarak kendini matematiğe adadı. 1723 yılında Fransız Bilimler Akademisinde matematik eğitimi aldı.

Pierre Louis Maupertuis, 1728 yılında Londra‘ya yaptığı bir yolculuk sırasında Isaac Newton‘un mekanik alanındaki düşüncelerini öğrendi ve bunlara hayranlık duydu; Fransa‘ya dönüşünde, bunların en ateşli savunucusu oldu.

1729 yılında İsviçre‘de Basel’e giderek Bernoullilerden Johann Bernoulli‘den aldığı matematik bilgileri ile dağarcığını genişletti. Basel Üniversitesinde eğitim aldı. Descartes‘ın güneş sistemindeki vorteks teorisi modelini ve Leibnitz‘in bu teorilerin belki de en güçlü destekçisi olan hocası Johann Bernoulli‘den mekanik üzerine görüşlerini öğrendi. Bununla birlikte, Maupertuis Isaac Newton‘un fiziğini, evrensel çekimin sonuçlarını kabul eden Isaac Newton‘un fiziğini öğrenmiş, bir açıklama yapması için Leibnitz‘in teorilerine baktı. 1730 yılının Temmuz ayında Paris‘e döndü.

1736 yılında, 1723’ten beri üyesi olduğu Bilimler akademisi, Maupertuis’yi 1° lik (bir derecelik) bir meridyen yayının uzunluğunu ölçmek üzere Laponya’ya gönderilen gezi grubunu yönetmekle görevlendirildi.

Yapılan ölçümler, Dünya’nın kutuplar’da basık olduğu varsayımını doğruladı. Accord des differentes lois de la nature qui avaient jusqu’ici paru incomplatibles (Bugüne kadar bağdaşmaz görünen çeşitli doğa yasalarının uyumu) (1744) adlı yapıtında en küçük etki ilkesini açıkladı: Işığın yolu, etki miktarının en az olduğu yoldur; bu ilkeyi doğanın evrensel yasası olarak sundu.

25 Ağustos 1745 tarihinde Eleonor Borck ile Berlin’de evlendi.

1746 yılında Prusya hükümdarı Büyük Friedrich‘in davetini kabul etti; Voltaire‘in tavsiyesi üzerine kral, Pierre Louis Maupertuis’a Prusya krallık akademisi’nin yönetimini verdi. 10 yıl bu görevi yaptıktan sonra 1756 yılında Fransa‘ya döndü.

Pierre Louis Maupertuis, 27 Temmuz 1759 tarihinde Basel, İsviçre‘de sadık dostları Bernoullilerden Daniel Bernoulli’nin yanında 61 yaşında ölmüştür.

İlgili Makaleler

Pierre Louis Maupertuis hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu