Perihan Çambel kimdir

Ad Soyad: Perihan Çambel Doğum Tarihi: 17 Ağustos 1909 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: 21 Ocak 1987

Perihan Çambel kimdir, Kanser araştırmaları ile Dünya çapında ünlüdür.

Perihan Çambel, 17 Ağustos 1909 tarihinde İstanbul‘da Atatürk’ün yakın arkadaşlarından Hasan Cemil Çambel ve Remziye Hanım’ın dört çocuğundan biri olarak doğmuştur. Tam adı Fatma Perihan Çambel’dir. Hukukçu ve gazeteci Leyla Çambel, arkeolog Halet Çambel (d.1916) ve mühendis Bülent Çambel (d.1923) kardeşidir. Babası 1913’te Berlin Büyükelçiliği Askeri Ataşesi oldu. Ailecek Berlin’de yaşadılar. I. Dünya Savaşı‘ndan sonra Ailesi ile birlikte İsviçre‘de ve Avusturya‘da bir süre kaldıktan sonra 1924‘te İstanbul‘a döndüler.

1928 yılında Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. 1934 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1934 – 1936 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Patolojik Anatomi Yardımcısı olarak çalıştı. Sonra 1938 yılına kadar İç Hastalıkları Asistanı olarak görev yaptı.

1938 yılından 1945 yılına kadar Vakıf Guraba Hastanesinde Patolog olarak çalıştı. Daha sonra 1945 – 1948 yılları arasında Ankara Numune Hastanesinde patolog olarak görev yaparken kanserle ile ilgili deneysel araştırmalarını sürdürmüştür. Bu arada Hıfzısıhha Enstitüsü Farmakodinami Şube uzmanlığı yaptı.

Perihan Çambel, Hamdi Suat’ın ardından Vakıf Guraba Hastanesinde çalışmış, ABD’nde kanser üzerine bilimsel araştırmalar yapmıştır. Daha sonra Ankara Numune Hastanesinde patolog olarak görev yaparken kanserle ile ilgili deneysel araştırmalarını sürdürmüştür. Dolayısıyla İstanbul Üniversitesi Tıskeri Tıp Akademisinden yetişen patologlar, Türkiye’nin ilk patoloji hocaları ve patoloji kürsülerinin kurucuları olmuşlardır.

Ankara’da 1947 yılında Perihan Çambel’in gayretleri ile Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu adlı dernek kurulmuştur.

1947 yılında IV. İnternasyonel Kanser Kongresine “Türkiye’de Kanser Araştırması “ bildirisi ile katıldı. ABD‘ye geziye gitti. 1948 -1949 yılları arasında St. Louis’te Barnard Kanser Hastenesi ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Kanser araştırma laboratuarında araştırmalar yaptı. Florida Gainesville Üniversitesinde profesörlüğe seçildi. Patoloji, Onkoloji ve normal ve neoplastik dokuların biyolojisi dersleri ile kanser biyolojisi dersleri öğretim üyesi oldu. 1952 yılında Türkiye‘ye döndü.

1952 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Ankara Numune Hastanesinde 1963 yılına kadar Patoloji şefliği yaptı.

Perihan Çambel, 21 Mayıs 1963‘teki ikinci darbe de başarısız olduktan sonra yargılandığı mahkemede Albay Talat Aydemir‘in yanında durdu. Aydemir’in savunmasını hazırlamasına yardım etti. Perihan Çambel Eylül 1963’te tutuklandı. 26 Eylül 1963 günü mahkeme kararı açıkladı; üç yıl ağır hapis cezası aldı. Cezasının tamamını yatmadan tahliye olan Çambel, Aydemir darbesine katıldığı için Harbiye’den atılan bir genci evlat edindi. Hiçbir zaman da pişmanlığını bildiren bir şey söylemeden kanser araştırmalarına geri döndü.

Perihan Çambel’in bir oğlu vardır.

Perihan Çambel, 21 Ocak 1987 tarihinde İstanbul‘da 78 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1946 – Ögenik Hakkında Düşünceler – Dr. Perihan Çambel.

İlgili Makaleler

Perihan Çambel hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu