Osman Kibar kimdir

Ad Soyad: Osman Kibar Doğum Tarihi: 1909 Nereli: Selanik Meslekler: Ölüm Tarihi: 04 Mart 1986 Burcu:

Osman Kibar kimdir, Başkanlığı sırasında İzmir’in tüm yollarını asfaltlattığı için kendisine Asfalt Osman lakabı takıldı.

Osman Kibar, 1909 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında Selanik‘de doğmuştur. istanbul’da Fevziye Okulunu bitirdikten sonra, Robert Kolej‘den mezun oldu.

Osman Kibar, 1930 yılında İzmir’de zeytinyağı, sabun ve gliserin ticareti yaparak bir tüccarlığa başladı. 1 Aralık 1951 tarihinde kurulmasında öncülük yaptığı Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda ilk başkanlığını 1963 yılına kadar yaptı.

1946 yılında politikaya atıldı. Demokrat Parti‘nin İzmir ve Ege kuruluşlarında görev aldı ve İzmir il Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1964 yılında İzmir Belediye Başkanlığı’na seçildi, bu görevi 1973 yılına kadar dokuz yıl sürdürdü. Başkanlığı sırasında İzmir’in tüm yollarını asfaltlattığı için kendisine “Asfalt Osman” lakabı takıldı.

1973 yılındaki yerel seçimlerde CHP‘nin adayı İhsan Alyanak‘a yenilerek aktif politikayı bıraktı. Belediye başkanlığını bıraktıktan sonra İzmir Çınarlı’daki adına kurduğu kereste ticareti şirketinde iş yaptı.

Osman Kibar, 1932 yılında Hülya hanım ile evlendi. Besteci Melih Kibar‘ın (d.1951) babasıdır. Seli Kibar (d.1937) adlı oğlundan olan ve kendisiyle aynı adı taşıyan Samumed adlı biyo-teknoloji şirketi sahibi iş adamı Osman Kibar 2‘nin (d.1972) dedesidir. Ayrıca Bige Özgener adında bir kızı vardır.

Osman Kibar, 4 Mart 1986 tarihinde İzmir’de 77 yaşında gırtlak kanserinden ölmüştür.

Bulunduğu Siyasi Partileri :
1946-1960 – Demokrat Parti
1961-1973 – Adalet Partisi.

Osman Kibar hakkında yapılan aramalar

Osman Kibar, Osman Kibar biyografi, Osman Kibar hayatı, Osman Kibar nereli, Osman Kibar kimdir, Osman Kibar eşi, Osman Kibar kaç yaşında, Osman Kibar fotoğrafları

İlgili Makaleler

Osman Kibar hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu