Ömer Onan kimdir

Ad Soyad: Ömer Onan Doğum Tarihi: 04 Şubat 1978 Nereli: Mersin Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Ömer Onan kimdir, Fenerbahçe Ülker ve Türkiye Basketbol A Milli Takımı formalarını giymekte olan Türk basketbol oyuncusu. 8 kez Türkiye Ligi Şampiyonluğu, 5 Türkiye Kupası Şampiyonluğu ve 5 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu yaşamış olan Onan, 2010 yılında Dünya Şampiyonası’nda 2. olan milli takım kadrosunda da yer almıştır.

Ömer Onan, 4 Şubat 1978 tarihinde, Mersin’de dünyaya geldi. Basketbola Tarsus Çukurovaspor’da başlayan Onan, daha sonra Efes Pilsen kadrosuna geçiş yaparak profesyonel basketbol kariyerine başladı.

19961997 sezonunda Efes Pilsen forması altında ilk lig maçına çıkan Onan, 19962004 yılları arasında Pilsen takımının kadrosunda yer aldı. Bu yıllar arasında 4 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve de 2 kez Euroleague 3.’lüğü yaşayan deneyimli şutör, ayrıca milli takımın vazgeçilmez isimlerinden birisi oldu. 2001 yılında A Milli Takım’la beraber katıldığı Avrulpa Şampiyonası’nda finale kalan kadroda yer aldı.

20042005 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer olan Onan, 20052006 sezonunu Ülker’de geçirdi ve 20062007 sezonunda Feransfer oldu. Fenerbahçe Ülker kadrosu altında başarılı sezonlar geçiren deneyimli basketbolcu 3 Lig Şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın sahibi olmayı başardı.

Ümit Milli Takım’da oynadığı yıllarda bir Avrulpa Şampiyonluğu Kupası’nı müzesine götüren Onan, A Milli Takım’ın da değişmez isimlerinden birisi olmayı başardı ve 2001 FIBA Avrulpa Şampiyonası’da gümüş madalya alan kadroda yer aldı.

A Milli Basketbol Takımı ile 100’ün üzerinde milli maça çıkmış olan ve takımın en tecrübeli oyuncularından birisi olan Ömer Onan, 2010 yılında düzenlenen FIBA Dünya Şampiyonası’nda ikinci olmayı başaran Türkiye A Milli Basketbol Takımı kadrosu içerisinde yer almış ve de ülkemize büyük bir onur getirmiştir. Başarılı basketbolcu halen Fenerbahçe Ülker forması altında aktif spor yaşamına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Ömer Onan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu