Numan Kurtulmuş kimdir

Ad Soyad: Numan Kurtulmuş Doğum Tarihi: 23 Mart 1959 Nereli: Ünye, Ordu Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Numan Kurtulmuş kimdir, Numan Kurtulmuş, 23 Mart 1959 tarihinde Ordu’nun Ünye ilçesinde doğmuştur. Numan Kurtulmuş’un ismi dedesinden gelmektedir. İsmini aldığı dedesi Numan Kurtulmuş, Kurtuluş Savaşı’nda Çanakkale, Erzurum, Batum ve Azerbaycan cephelerinde binbaşı olarak görev yapmış, Balkan Savaşında savaşmış ve Sakarya Meydan Savaşında yaralanarak gazi olmuştur. Ayrıca, dedesi latin harfleriyle yazılmış ilk Türkçe ilmihal kitabı olarak bilinen Amentü Şerhi’nin yazarıdır. Numan Kurtulmuş ailesi ile birlikte İstanbul’un Fatih ilçesinde ikamet etmektedir. Babası İlim Yayma Cemiyeti’nin önde gelen isimlerinden Tabip İsmail Niyazi Kurtulmuş’tur.

İlk ve ortaokulu Ünye’de okudu. Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde yaptı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini ve 1984 yılında da yüksek lisans eğitimini bitirdi. 1988-1989 yılları arasında ABD’de Temple Üniversitesi School of Business & Management’da lisansüstü çalışmalarına devam etti. 1990-1993 yıllarında yine ABD’de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda misafir öğretim üyesi olarak görevde bulundu ve doktorasını yaptı. 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doçent oldu. 2004 yılında ise profesör ünvanını aldı. Ayrıca, çeşitli uluslararası ve Türk kuruluşların sempozyum ve seminerlerinde konuşmacı olarak yer aldı. Ayrıca şu anda İstanbul Ticaret Üniversitesmaktadır.

Stok Yönetiminin Data Base Yaklaşımıyla Entegre Edilmesi ve Model İnsan Tipi Açısından Endüstri İlişkilerindeki Değişim konularında yüksek lisans ve doktora tezleri ile Post-Endüstriyel Dönüşüm ve Japon Sisteminde İşçi-Yönetim İlişkileri isimli doçentlik çalışmaları mevcuttur.

Siyaset yaşamına 1998 yılında Necmettin Erbakan’ın yanında girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2001 yılında Fazilet Partisi’nin kapatılmasından sonra ise Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı ve genel başkan yardımcılığı görevlerini birlikte yürüttü. 25 Ekim 2008 tarihine kadar Saadet Partisi’nde siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Saadet Partisi’nin 26 Ekim 2008 tarihinde yapılan kongresi sonucunda genel başkanı oldu. 1 Kasım 2010 tarihinde Halkın Sesi Partisi’ni kurdu ve genel başkanı oldu.

Numan Kurtulmuş 1988’de Sevgi Kurtulmuş ile evlenmiş ve Ayşe, İsmail ile Emir adlarında üç çocukları olmuştur.

Sanayi Ötesi Dönüşüm adlı eseri yayınlanmıştır.

12 Temmuz 2012’de AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Numan Kurtulmuş’a AK Parti ile HAS Parti’nin bütünleşmesini teklif etmiştir. İki partinin yetkili organlarınca alınan karara göre bir bütünleşme süreci başlamıştır.

İlgili Makaleler

Numan Kurtulmuş hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu