Nisan Akman kimdir

Ad Soyad: Nisan Akman Doğum Tarihi: 1958 Nereli: Ankara Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Nisan Akman kimdir, Parmaklıklar Ardında dizisinin yönetmenidir.

Nisan Akman, 1958 yılında Ankara‘da doğmuştur. Annesinin ikinci evliliğinden dolayı yönetmen Tunca Yönder‘in üvey kızıdır.

Ankara Radyo Çocuk Tiyatrosu’nda çocuk oyuncu olarak sanat yaşamına küçük yaşlarda başladı. Ardından, TRT‘nin çocuk bölümünde oyunculuk yaptı. AST’ın (Ankara Sanat Tiyatrosu) çocuk kadrosunda oynadı. Lise eğitiminden sonra birçok filmlerde kamera asistanlığı yaptı. 1977 – 1979 yıllarında İstanbul Televizyonu’nun çeşitli drama ve belgesel filmlerinde program yapımcısı olarak çalışmalarını sürdürdü. “SES” mecmuasının foto muhabirliğini ve birçok şirketlerin de prodüktörlüğünü yaptı.

1986 yılında senaryosunu eşi Eriş Akman‘ın yazdığı ve başrollerinde Yaşar Alptekin ve Derya Arbaş‘ın oynadığı “Beyaz Bisiklet” filminin yönetmenliğini yaptı.

1987 yılında senaryosunu Ayşe Kulin‘in yazdığı başrollerinde Hülya Avşar, Erdal Özyağcılar, Derya Alabora, Orhan Çağman ve Güzin Özyağcılar‘ın oynadığı “Bir Kırık Bebek” filminin yönetmenliğini yaptı. 1987 yılında senaryosunu eşi Eriş Akman’ın yazdığı “Dünden Sonra Yarından Önce” filminde Zuhal Olcay ve eşi Eriş Akman başrolde oynarken Nisan Akman filmin yönetmenliğini yaptı.

Nisan Akman 1986-1987 yılları arasında sinema filmleri Beyaz Bisiklet, Bir Kırık Bebek ve yapımcılığını da üstlendiği Dünden Sonra Yarından Önce filmlerini çekti. Daha sonra da Türkiye’den ayrılarak İngiltere‘ye göç etti. 16 yıl orada yaşadıktan sonra Türkiye’ye geri geldi.

2007 – 2009 yılları arasında yönetmenliğini Hakan Gürtop‘tan devraldığı “Parmaklıklar Ardında” adlı dizide yönetmenlik yaptı. Bu dizide Selda Alkor, Serra Yılmaz, Devin Özgür Çınar, Yelda Reynaud, Özlem Düvencioğlu, Özgül Kavruk, Cengiz Bozkurt, Fikret Kuşkan, Tardu Flordun gibi oyuncular rol aldı.

2012 yılında Kanal D ekranlarında gösterilen “Kötü Yol” dizisinin çekimleri sırasında beyin kanaması geçirdi. Bu dizide Cansel Elçin, Şükran Ovalı, İlker Aksum, Ezgi Mola, Ayşenil Şamlıoğlu, Nergis Çorakçı, Nursel Köse, Tuncer Salman, Ferit Kaya, Nilüfer Açıkalın, Ali Erkazan gibi oyuncular oynamıştır.

2015 yılında başlayan “Evli ve Öfkeli” adlı dizide yönetmenlik yaparken dizide Birce Akalay, Ebru Cündübeyoğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Ayça Erturan, Sarp Akkaya başrollerde oynamıştır.

Evlilikleri :
1.eşi: Nisan Akman, ilk eşinden Kiraz adında bir kızı vardır.
2.eşi: Nisan Akman, sinemacı Eriş Akman ile evlendi. Zeynep ve Mehmet adında iki çocuğu vardır.

Ödülleri :
1986 – 23. Antalya Film Şenliği – Jüri Özendirme Ödülü (Beyaz Bisiklet)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2015 – Evli ve Öfkeli (TV Dizisi)
2012 – Kötü Yol (TV Dizisi)
2012 – Kayıp Şehir (TV Dizisi)
2011 – Şüphe (TV Dizisi)
2011 – Al Yazmalım (TV Dizisi)
2010 – Hanımın Çiftliği 2. Sezon (TV Dizisi)
2007 – 2009 – Parmaklıklar Ardında (TV Dizisi)
1987 – Dünden Sonra Yarından Önce (Sinema Filmi)
1987 – Bir Kırık Bebek (Sinema Filmi)
1986 – Beyaz Bisiklet (Sinema Filmi)

Yapımcı :
1987 – Dünden Sonra Yarından Önce (Sinema Filmi)

Oyuncu :
1976 – Meraklı Köfteci (Sinema Filmi)
1976 – Kapıcılar Kralı (Sinema Filmi)

Yönetmen Ekibi :
1977 – Yansın Bu Dünya (Reji Ekibi) (Sinema Filmi)
1977 – Enayiler Kralı (Reji Ekibi) (Sinema Filmi)

Kamera Ekibi :
1984 – Yavrularım (Set Fotoğrafları) (Sinema Filmi)

İlgili Makaleler

Nisan Akman hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu