Nihal Bengisu Karaca kimdir

Ad Soyad: Nihal Bengisu Karaca Doğum Tarihi: 1972 Nereli: Ankara Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Nihal Bengisu Karaca kimdir, Nihal Bengisu Karaca, 1972 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Yunanistan’da doğup Türkiye’ye gelenlerden, cerrah doktordur. Kayseri İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirip avukat olarak mezun olmuştur.

 

1994’te yayın hayatına gigörev almış, 1995-1996’da kısa bir süre Kanal 7’de metin yazarlığı ve programcılık yapmıştır. 1996 sonlarında Aksiyon’da kültür sanat editörlüğü görevine gelerek sinema eleştirileri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar kaleme almıştır.

Nihal Bengisu Karaca 1996 yılının sonlarında Aksiyon’da kültür sanat editörlüğü görevine gelerek sinema eleştirileri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar kaleme almıştır. 2002 yılında Zaman gazetesine çalışmaya başlayarak gazetenin kültür sanat sayfasında sinema eleştirilerini sürdürmüş, Pazar ekinin editörlüğünü yapmış, daha sonra gazetenin yorum sayfasında köşe yazıları da yazmaya başlamıştır.

Nihal Bengisu Karaca 2005 yılından itibaren haftalık haber dergisi Yeni Aktüelde yazmıştır. 2007 yılında Radikal gazetesіnde yazdığı “Bir müteѕettirin tаtil güncеsi” уazısı ile yankı uyаndırmış, bunun üzerіne Hürriуet’ten Ayşe Arman kendisi ile bıştır.

Şubat 2009’da Zaman gazetesi için son yazısını kaleme alan Nihal Bengisu Karaca Habertürk’e transfer olmuştur. Gazete Hаbertürk’teki ilk ayındaki ”Mаktulün bir fеmmе fаtаle olarak portresі” adlı yazıѕının ardından sert еlеştirilеr аlmıştır.

Nihal Bengisu Karaca’nın eşi Psikiyatr Ender Karaca’dır, ve bir erkek çocuk sahibidir.

Nihal Bengisu Karaca, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil Adamlar listesine Akdeniz Bölgesinden girmiştir.

Yazdığı Kitaplar :
Yanardağda pişirilir, totemle servis yapılır
Kadın oradaydı
Büyük filmin esas kızı:Havva

İlgili Makaleler

Nihal Bengisu Karaca hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu