En Güncel Biyografi Sitesi, 11 Aralık 2017
Beğen 0

Nevzat Tandoğan kimdir

  • Ad Soyad: Nevzat Tandoğan
  • Doğum Tarihi: 1894
  • Nereli: İstanbul
  • Burcu:


  • Meslekler:
  • Ölüm Tarihi: 09 Temmuz 1946

Nevzat Tandoğan kimdir, Nevzat Tandoğan, 1894 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1914-1918 yılları arasında Kasımpaşa Erkek Numune Okulunda Musahabatı Ahlakiye Öğretmenliği yaptı. Öğretmenlikten, İstanbul Polis Müdürlüğü 2. Şubede Müdür Yardımcısı olarak atanınca ayrıldı. Daha sonra 1. Şube müdürlüğünde de bulundu.

1927 yılında Malatya Valisi olarak Malatya’da görev yaptı. Buradaki valiliği sırasında Konya milletvekili olarak gösterilip Büyük Millet Meclisi 3.Dönem’de 2 Ağustos 1927 tarihinde milletvekili oldu, 4 Kasım 19 1929 yılında Ankara‘ya vali olarak atandı.

1929 yılında Ankara Valiliği ve aynı zamanda Şehremaneti Vekilliği (Ankara Belediye Başkanlığı) görevini 18 yıl boyunca yaptı.
Nevzat Tandoğan‘ın “Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?” sözü tarihe geçmiş önemli sözlerindendir. 3 Mayıs 1944 yılında tutuklanıp huzuruna çıkarılan Osman Yüksel Serdengeçti’ye dediği iddia edilmiştir.

Nevzat Tandoğan evli ve iki çocuk babasıydı.

Ankara’da 1945 yılında işlenen ve o dönem ‘Ankara Cinayeti‘ olarak anılan olayda adı geçen Vali Tandoğan, cinayeti kasten ve bilerek örtbas etmekle suçlandı. Yaşananların ardından çevresindeki yakın dostlarının kendine sırt çevirdiğini düşünen Nevzat Tandoğan 9 Temmuz 1946‘da tabancası ile intihar etti.

Ankara’da bir meydana ve bir caddeye onun ismi verilmiştir. Ankara’da yüzlerce siyasi parti mitingine ve eyleme ev sahipliği yapan, şehrin sembol meydanının ismi 2015 yılının Nisan ayında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Anadolu Meydanı olarak değiştirildi.ye Meclisi’nde 2012 yılında değiştirilmiş ve ‘Nevzat’ ismi kaldırılarak Tandoğan Meydanı olarak değiştirilmişti. Meydanın yeni ismi 96 AK Partili ve 3 bağımsız meclis üyesinin toplam 99 oyu ile kabul edildi.

Nevzat Tandoğan kimdir

Etiketler

Nevzat Tandoğan kimdir biyografisi toplam 765 kez okundu. Bugün ise 0 kez okundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz