Neçirvan Barzani kimdir

Ad Soyad: Neçirvan Barzani Doğum Tarihi: 21 Eylül 1966 Nereli: Irak Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Neçirvan Barzani kimdir, 2006 yılında Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başbakanı olarak göreve gelmiştir.

Neçirvan Barzani, 21 Eylül 1966 tarihinde Irak‘da Erbil iline bağlı Barzan’da doğmuştur. Babasının adı İdris Barzani‘dir. Mesut Barzani amcasıdır. 1974 yılında ailesiyle birlikte Irak‘ı terkederek İran‘a kaçmak zorunda kalmıştır. Neçirvan Barzani 1984 senesinde Tahran Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde okumaya başladı, ancak babasının ölümü nedeniyle üniversiteyi bırakmak zorunda kalan Neçirvan Barzani eğitimini ABD‘de tamamladı.

Daha sonra ülkesine dönen Neçirvan Barzani, Kürdistan Demokratik Partisi‘ne katılarak siyasete atıldı. 1989‘da da KDP‘nin merkez yürütme kurulu’na seçildi. 1991 yılında yaşanan Körfez Savaşı‘nın ardından da Irak hükümeti ile görüşmelere katıldı. 1996 yılında da Kürdistan Demokrat Parti’nin kontrollü bölge başbakan yardımcısı olarak tayin edildi.

Neçirvan Barzani, 2006 yılında Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başbakanı olarak göreve gelmiştir. Mart 2006 – Ağustos 2009 yılları arası Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başbakanlığını yapmış ve Mart 2012 yılında tekrar başbakan olarak seçilmiştir. 21 Eylül 2013‘teki seçimde (KDP) Kürdistan Demokrat Parti 38 sandalye ile sandıktan birinci parti olarak çıktı.

Neçirvan Barzani, amcası Mesut Barzani‘nin kızdir. 3 oğlu, bir kızı vardır.

Neçirvan Barzani, 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilk resmi görüşme gerçekleşti. 2013 yılında Ankara‘da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

İlgili Makaleler

Neçirvan Barzani hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu