Nadia Comaneci kimdir

Ad Soyad: Nadia Comaneci Doğum Tarihi: 12 Kasım 1961 Nereli: Romanya Meslekler: Ölüm Tarihi: -- Burcu:

Nadia Comaneci kimdir, Efsane jimnastikçi Nadia Comaneci. 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası vardır. 1976 Yaz Olimpiyatları’nda tüm jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcudur.

Nadia Comaneci, 12 Kasım 1961 tarihinde Romanya‘nın Oneşti şehrinde Gheorghe ve Ştefania-Alexandrina çiftinin kızı olarak doğmuştur. Tam adı Nadia Elena Comaneci’dir. Adrian adında küçük bir erkek kardeşi vardır. Nadia, Rumen bir isim değildir, annesinin Nadia Comaneci’ye hamile olduğu dönemde bir Rus filmi izlediği ve filmde Nadezhda isminde bir karakterden etkilenerek ismini Nadia koymaya karar verdiği belirtilmiştir. Nadezhda Umut anlamına gelen bir Rus ismi ancak kendi ülkesi Romanya’da pek bilinmeyen bir isimdir.

6 yaşın. Çok küçük yaşlarda iken inanılmaz bir esnekliğe sahip olan Nadia Comaneci’nin bu farklılığını ailesi kısa sürede keşfetmiş ve 6 yaşında iken Jimnastik sporuna yönlendirmişlerdir. 1975 ve 1976 senelerinde yılın atleti seçilen Nadia Comaneci, Bükreş Politeknik Üniversitesinden mezun olmuştur.

Henüz 8 yaşında iken Romanya Ulusal Şampiyonası’nda 13’üncü olarak dikkatleri çekmiştir. Ancak bu tarihten sonra daha başka bir yeteneğe dönüşen sporcu bir sonraki sene aynı organizasyonda birinci gelerek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

10 yaşında uluslararası bir organizasyona katılan Nadia Comaneci, Yugoslavya-Romanya arasında düzenlenen turnuvada birinci gelerek uluslararası anlamada ilk altın madalyasına da kavuşmuş oldu. Bir sonraki yıl henüz 11 yaşında iken Macaristan, Polonya, İtalya gibi ülkelerde düzenlenen tüm jimnastik organizasyonlarında altın madalyaya uzanınca şöhreti tüm Avrupa’ya yayılmış oldu.

Ancak kendisine esas şöhreti 1976 Montreal Yaz Olimpiyatları getirdi; öyle ki bu organizasyonla beraber Times Dergisine de kapak oldu.

Nadia Comaneci, 1976 yılında 1976 Yaz Olimpiyatları’nda jüriden 10 tam puan alan ilk sporcu olarak tarihe geçti. Montreal’deki olimpiyatlarda 3 altın, bir gümüş ve bir bronz madalya kazandı. 1980 yılındaki Moskova Olimpiyatları’nda 2 altın, 2 gümüş madalya kazandı.

Nadia Comaneci, 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası vardır. 1976 Yaz Olimpiyatları’nda tüm jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcudur.

Yıllarca jimnastik gösterileri yaptı. Daha sonra da yarışmalardan ve gösterileri bırakıp 1984 yılında emekliye ayrıldı.

Aralık 1989‘da yaygın halk gösterilerinin ardından gerçekleşen askeri müdahale ile devrilen Romanya Cumhurbaşkanı Nikolay Çavuşesku‘nun devrilmesinden kısa bir süre önce Nadia Comaneci, 27 Kasım 1989 tarihinde komünist rejiminden kaçarak Amerika Birleşik Devletleri‘ne iltica etti ve yeni bir hayata başladı. 2001 yılında Amerikan vatandaşlığını kazanarak çift pasaport taşımaya başlamıştır.

Nadia Comaneci, 1998 yılında Flo Hymen Momorial Ödülü’ne de laik görülerek onurlandırılmıştır.

Nadia Comaneci, 27 Nisan 1996 tarihinde ABD’li Jimnastikçi Bart Conner ile evlendi. Dylan Paul Conner (d. 2006) adında bir oğlu vardır.

Nadia Comaneci, 2003 yılında Romanya‘nın ABD fahri konsolosu oldu ve ülkesinin sporla ilgili her kurumunun onursal başkanlığını yapıyor.

Nadia Comaneci hakkında yapılan aramalar

Nadia Comaneci, Nadia Comaneci biyografi, Nadia Comaneci hayatı, Nadia Comaneci nereli, Nadia Comaneci kimdir, Nadia Comaneci eşi, Nadia Comaneci kaç yaşında, Nadia Comaneci fotoğrafları

İlgili Makaleler

Nadia Comaneci hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu