Mustafa Tuna kimdir

Ad Soyad: Mustafa Tuna Doğum Tarihi: 1957 Nereli: Sivas Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mustafa Tuna kimdir, 2017 yılından beri Ankara Büyükşehir belediye başkanıdır.

Mustafa Tuna, 1957 yılında Sivas‘ın Şarkışla ilçesinde doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden 1980 yılında mezun oldu. 1982 yılında, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Yüksek Mühendis unvanı aldıktan sonra 1982-1983 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunan Louisiana State Üniversitesi‘nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı.

“Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi – Mndaki tez çalışmasını tamamlaması üzerine, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 1995 yılında kendisine Doktor Yüksek Mühendis unvanı verildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Doktorasını tamamlayarak 1998 senesinde de doçent unvanı aldı. Bunun yanında İTÜ Mezunları Eğitim Vakfı Başkanlığı, Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Üyeliği, AGİTPA Türk Grubu Üyeliği ile Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi Üyeliği de yaptı.

Mustafa Tuna, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Yayın Teşvik Ödülü sahibidir.

2002 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde de Ankara milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne girdi. 2002 – 2007 yılları arasında Ankara AKP Milletvekili olarak görev yaptı. Avrupa Güvenlik ve İşbier Asamblesi Türk Grubu Üyeliği yaptı.

29 Mart 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde de AKP Sincan belediye başkanı oldu.

Mustafa Tuna, evlidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatıyla istifa eden eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek‘in yerine 6 Kasım 2017 tarihinde yapılan Belediye Meclisi seçiminde Mustafa Tuna Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

İlgili Makaleler

Mustafa Tuna hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu