Mustafa Demir kimdir

Ad Soyad: Mustafa Demir Doğum Tarihi: ?? ?? 1959 Nereli: Diyarbakır Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mustafa Demir kimdir, Politikacı, Belediye Başkanı

Fatih’teki restorasyon ve kentsel dönüşüm projelerine öncülük eden isim oldu.

Mustafa Demir, 1959 yılında Diyarbakır‘da doğmuştur. İlkokul’u Diyarbakır ilinin Ergani ilçesinde okuduktan sonra, ortaokulu ve liseyi Kahramanmaraş‘ta okudu. İstanbul‘a Diş Hekimliğinde okumak için gitti. 1979 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. Diş Hekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin Kurucu Başkanlığını yaptı.

1997 yılında DP’de Genel Başkan Yardımcısı olarak Korkut Özal ile birlikte aktif siyasete başladı.

Üniversite yıllarından beri yaklaşık 34 yıldır Fatih İlçesinde yaşamaktadır.

2001 yılında AK Parti İstanbul İl Kurucu Üyesi, 2003 yılında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda Halkla İlişkiler Tanıtım Medyadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerde Fatih Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde ise tekrar AK Parti adayı olarak girdiği seçimlerde, Fatih ile Eminönü Belediyeleri birleştirilince Tarihi Yarımada Fatih’in 2.kez Belediye Başkanı oldu.

Ayrıca dönemsel olarak Haliç Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı da yürüttü.

Göreve geldiği ilk günden bu yana ‘Sürekli yaşanabilir bir Fatih’ hayaliyle yola çıkan Mustafa Demir, insanın kimliğine ve kişiliğine katkıda bulunacak bir şehir oluşturma idealiyle belediyecilikte hizmet anlayışını farklı bir boyuta taşıdı.

Kentsel yenileme, eğitim, bilişim, tarihi eserlerin restorasyonu, sosyal belediyecilik gibi birçok alanda ilk ve örnek olacak projelere imza atan Demir, ‘Marka ve Akıllı Şehir’ oluşturma yönünde çalışmaya devam ediyor.

Yurtdışında ve yurtiçinde çeşitli üniversitelerde yerel yönetimler, halkla ilişkiler, kent bilgi sistemleri, kentsel yenileme, restorasyon gibi konularda ders veren Demir, tecrübelerini ve siyaset hayatında geçirdiği 17 yılın birikimini Ak Parti Siyaset Akademisi’nde de gençlerle paylaşıyor.

Başkan Demir, 2013-2016 yılları arasında UCLG-MEWA-Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı Kongresi ‘Konseyi ve Yönetim Kurulu’ üyeliğine layık görüldü.

Park ve Çevre, Meydan-Sokak-Cadde, Tasarım Uygulamaları, Anıt Eserleri, Yenileme Projeleri, Yatırım Projeleri, Depreme Karşı Yeniden Yapılandırma, Havai Hatların Yer Altına Alınması, Kültürel Varlıkların Yaşatılması, Bilgi Teknolojisi Projeleri ve Eğitime Destek Projeleri’ne ağırlık veren Fatih Belediyesi, e-Hizmetler alanında ise şu uygulamaları başlattı;

Coğrafi Bilgi Sistemi, Mobil İmza Uygulamaları, Borç Ödeme ve Sorgulama, Sicil Sorgu, Sokak Rayiç Değerleri, Fatih Mobil Uygulaması, FABİM Başvuru Kayıt Girişi, Bilgi Edinme ve Online İlköğretim ve Lise Müfredatı.

Sportif kişiliğiyle de tanınan Mustafa Demir, 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul Boğazını yüzerek geçti ve ‘Boğazı yüzerek geçen ilk belediye başkanı’ unvanının sahibi oldu.

Mustafa Demir, aynı zamanda diş hekimi mesleğine halen aktif olarak devam etmektedir.

Mustafa Demir, kendisi gibi diş hekimi olan Şule Hanım’la evlidir ve 2 çocuğu vardır.

17 Aralık 2013 tarihinde yapılan Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Fatih Bele013 tarihinde mahkemece serbest bırakıldı.

Belediye Başkanı Mustafa Demir, “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet etmek” suçundan; “tarihi bir iş hanının otel yapılması” ve “Marmaray güzergahı üzerinde, aksi rapora rağmen 3 katlı bir otelin yapımına izin verdiği” iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Mustafa Demir hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu