Mürüvvet Sim kimdir

Ad Soyad: Mürüvvet Sim Doğum Tarihi: ?? ?? 1919 Nereli: Tekirdağ Meslekler: , Ölüm Tarihi: 29 Temmuz 1983

Mürüvvet Sim kimdir, 1919 yılında Tekirdağ’da doğan sanatçının gerçek ismi “Mürüvvet Sim Caymaz” dır.

Mürüvvet Sim , Sanat yaşamına 16 yaşında Raşit Rıza Topluluğu’nda sahneye çıkarak başladı. Daha sonra Ses, Karaca ve Şen Ses tiyatrolarında oynadı. 1952′den sonra sinemaya geçerek oyunculuk yapan sanatçı, birçok filmde rol aldı. Türk Sinemasının sevilen karakter oyuncularından oldu.

Yeşilçam’ın iyi kalpli, güleç yüzlü, zaman zaman evde kalmış kadını, zaman zamansa bir dulu veya bir uyanık anneyi oynayan altın kalpli isimlerindendi. Genelde konağın hizmetçisidir, arada pansiyon işletmecisi nemfomanyak Rum olur.. Sezercik’e, Ayşecik’e, Zeynepçik’e teyzelik ederken Önder Somer‘i, Suzan Avcı‘yı karşısına alır. Gülen Gözler’de kafasına Adile Teyze tarafından geçirilen o bir tencere yaprak sarma ile aklımızdaki yerini ömür boyu kiralamış agresif melektir.

Kötü rolleri hiç sevmedi; her zaman seyircinin karşısına sevecen bazen kızan ama sonunda hep film kahramanının yanında yer alan rollerde gördük onu beyaz perdede. Sinemaya yüzlerce filmde emeği geçti. Sim sinema izleyicisinin kalbinde çok ayrı bir yer etti. Sinemanın yanında tiyatroda da oynadı.

Dedikoducu, çirkef, kavgacı, acuze rollerinin değişmez isminin aklımızda hep o şen kahkahası, mahalle ağzıyla sıraladığı şirin hakaretleri, küfürleri ve azarları ile kalması onun oyunculuğu ne kadar ciddiye aldığını gösterir. 1980′de televizyon reklamlarında gözüken Mürüvvet Sim, bir bankanın çocuk tiyatrosunda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.

Oynadığı başlıca filmler: İki Süngü Arasında (1952), Basmacı Güzeli (1955), Cumbadan Rumbaya (1960), Ne şeker şey (1962), Keşanlı Ali destanı (1964), Çifte Tabancalı Damat (1967), Avanak (1976).

Ömrünün son yıllarında geçinebilmek için Beyoğlu’nda Milli Piyango bayiliği yaptı.

Türk Sineması’nın önemli karakter oyuncularından biri olan ve Türk filmlerinin o vazgeçilmez filmlerinde sıkça gördüğümüz Mürüvvet Sim de, ömrünün son yıllarında geçimini lodosculuktan kazanıyormuş.

Evlilikleri : Dublaj sanatçısı Temuçin Caymaz ile evli idi ve Zafer Caymaz adında bir oğlu vardır.

İlgili Makaleler

Mürüvvet Sim hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu