Mike Pence kimdir

Ad Soyad: Mike Pence Doğum Tarihi: 07 Haziran 1959 Nereli: ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mike Pence kimdir, 20 Ocak 2017 tarihi itibari ile ABD Başkanı Donald Trump‘ın Başkan Yardımcısıdır.

Mike Pence, 7 Haziran 1959 tarihinde Columbus, Indiana, ABD‘de Nancy Jane ve Edward J. Pence, Jr. çiftinin çocuğu olarak doğmuştur. Asıl adı Michael Richard Pence’dır. Columbus North Lisesi’nde okudu. 1977 – 1981 yılları arasında okuduğu Hanover College’ni bitirdikten sonra Indiana Üniversitesi McKinney Hukuk Fakültesinden mezun oldu ve yüksek lisansını da Indiana Üniversitesinde yaptı.

1986 yılında hukuk fakültesinden mezun oldukık yaptı. 1988 yılında ve 1990 yılında kongre üyesi olmak için yaptığı girişimler başarısız oldu.

1990’lı yıllarda kongre seçimlerini kaybedince radyo ve televizyon şovlarına yöneldi. 1994 – 1999 yılları arasında Rushville, Indiana’da muhafazakâr bir radyoda programlar yaptı. John F. Kennedy ve Martin Luther King‘den esinlerek siyasete girdiğini belirtti.

2000 yılında ilk kez seçildiği Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nde Indiana eyaletini 6 dönem boyunca temsil etti. Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun da üyesi olarak çalıştı.

Mike Pence, 14 Ocak 2013 – 20 Ocak 2017 tarihleri arasında ABD Indiana Valisi olarak görev yaptı.

Mike Pence, 1985 yılında öğretmen Karen Batten ile evlendi. Audrey Pence, Charlotte Pence, Michael Pence adlarında 3 çocuğu vardır.

Göçmenlik, eşcinsel hakları ve kürtaj gibi konularda da liberal yaklaşımları rededen Cumhuriyetçilerin başkan yardımcısı Mike Pence, “Küresel ısınma”nın çevreci örgütlerin uydurduğu bir masal olduğunu ileri süren görüşleriyle biliniyor. Dış politikada ise Mike Pence, Cumhuriyetçilerin “geleneksel” askeri varlığa dayalı Ortadoğu politikasını destekliyor.

ABD topraklarında doğanlara doğrudan vatandaşlık verilmesini öngören yasaya şiddetle karşı çıkan Mike Pence, bunun “sürekli oturum ve çalışma”, “vergi verme” ve “zorunlu askerlik” gibi şartlar altında mümkün olmasını savunuyor.

20 Ocak 2017‘de görev süresi dolan ABD başkanı Barack Obama‘nın yerine seçilen Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump tarafından başkan yardımcısı olarak Mike Pence görevlendirilmiştir.

Mike Pence, 20 Ocak 2017 tarihinde eski ABD başkan yardımcısı Joe Biden‘den görevini teslim aldı.

İlgili Makaleler

Mike Pence hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu