Metin Arolat kimdir

Ad Soyad: Metin Arolat Doğum Tarihi: 28 Mayıs 1972 Nereli: İzmir Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Metin Arolat kimdir, Şarkıcı, klip yönetmeni

Metin Arolat, 28 Mayıs 1972 Tarihinde İzmir‘de doğmuştur. Anne tarafından Çerkez Baba tarafından yedi kuşak İstanbulludur. Babasının adı Hasan İzzet Arolat’tır. İzmir 9 Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Okulu bitirdikten sonra yönetmen olmak ve müzik yapmak hevesiyle İstanbul‘a taşındı.

İstanbul’da ilk önce Osman Üstündağ‘ın Reklam ajansında Yönetmen Asistanı olarak işe başladı. Bu arada ona yaptırılan bir kısa film Cannes‘da Altın Aslan ödülünü aldı. Ardından Amerika‘ya gidip Chicago‘da bir yandan Part Time işlerde çalıştı diğer yandan da University of Illinois’ta Reklamcılık eğitimi aldı.

Amerika’dan döndükten sonra da sırasıyla Star TV, Kanal 6 ve Atv’nin tanıtım bölümlerinde yönetmenlik yaptı. Sinan Çetin, Rezzan Tanyeli, Ömer Vargı, Turgay Çokuludağ gibi reklam yönetmenlerine asistanlık yaptı. Bugüne kadar tüm kliplerini kendi yönetti. Sadece son Karavan albümündeki klibini Nihat Odabaşı yönetti. Bunların haricinde 700-800 kadar reklam filmi yönetmiştir.

Metin Arolat, çizgi Roman koleksiyonu yapar, Kedi,Köpek ve Ördek besler, Gerilim filmleri ve Romanları okur, kendi çapında küçük hikayeler yazar.

Bir trafik kazasında abisini kaybetti ve ardından çok sevdiği Babası hayata veda etti. Yaşadığı bu iki kötü ayrılık onda unutulmaz yaralar açmış.

Baba tarafından “Ali Muhsin Paşa”, “Hasan İzzet Paşa” ve “Çerkez Mehmet” in torunu olan sanatçı ayrıca Mevlana‘nın 23.kuşak torunu oluyor. Dedesi ise 23 Temmuz 1897 Doğumlu ünlü Türk şairi “Ali Mümtaz Arolat“dır.

Spor ve dolayısıyla Futbol ile alakası olmadığını söyleyen sanatçı Dedesinin “Galatasaray Lisesi” mezunu olmasından ötürü ailecek Galatasaray Taraftarı olduklarını söylüyor.

Metin Arolat, 7 Aralık 2014 tarihinde “Bu Tarz Benim” adlı yarışmaya konuk jüri üyesi olarak katılırken Emine Ün de şarkıları ile geceye renk katacak.

Albümleri:
1995 – Ayrılık Olmaz
1998 – Yine Bir Başıma
2005 – Kabul Et
2010 – Lütfen Yaz Gelsin (Single)
2010 – Çok Daha Ötesi
2014 – Karavan

İlgili Makaleler

Metin Arolat hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu