Mert Ekren kimdir

Ad Soyad: Mert Ekren Doğum Tarihi: 01 Ekim 1978 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Mert Ekren kimdir, Bir zamanlar Cumhurbaşkanı Turgut Özal‘ın kızı Zeynep Özal ile evlenip boşanmış olan Asım Ekren‘in oğludur.

Mert Ekren, 1 Ekim 1978 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Babası baterist Asım Ekren, annesi Selçuk Başar‘ın kız kardeşi Asuman Başar‘dır. Özel Yıldız Lisesi’nden mezun oldu. Ardından müzik hayatına başladı. 1995 yılında “Kuşadası Altın Güvercin” müzik yarışmasında “Aşkımı Çaldın” isimli parçasıyla birinci oldu. Birinciliğin peşi sıra Gelişim Orkestrası’nın desteğiyle Uğur Başar‘ın direktörlüğünde kendi ismini taşıyan ilk albümünü yaptı.

1999 yılında çıkardığı ikinci albümünün çıkış parçası olan “Alo Orda mısın” herkesin diline dolandı. Mert Ekren‘nin birçok şarkısı başka şarkıcılar da yorumlanmıştır. Alişan‘ın “İkimize Birden” Reyhan Karaca‘nın “Tam İsabet”, Burcu Güneş‘in “Sahilden” şarkıları bunlardan bazılarıdır. Mustafa Sandal‘ın “Mevcut” şarkısının sözleri Mert’e aittir. Hande Yener‘in seslendirdiği “Naber”, söz,müzik ve düzenlemesi Mert Ekren’e aittir.

Mert Ekren, yaptığı beste ve şarkı sözü yazarlığının yanında birçok albümde aranjörlük yapmıştır.

2015 yaz aylarında çıkacak olan Ajda Pekkan ve Gülben Ergen‘nin yeni albümlerinde Mert Ekren’e ait şarkılar da vardır. Altay, Kutsi, Azerbaycanlı şarkıcı 2011 Eurovision Şarkı Yarışması birincisi Nigar Cemal dalerine almışlardır.

23 Mart 2015 tarihinde Show TV‘de başlayan, sunuculuğunu Özge Ulusoy‘un yaptığı “Bugün Yıldız Benim” adlı yarışmada sesine, stiline, tarzına güvenen ev hanımları yarışacak, jüri koltuğunda Mert Ekren, modacı Hakan Akkaya ve türkücü Songül Karlı olacak.

Albümleri :
1997 – Mert Ekren Içinemi Düştün Aşkın
1999 – Aşk İçin
2002 – Gitme Dur
2004 – Sil Baştan

İlgili Makaleler

Mert Ekren hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu