Mary Tudor kimdir

Ad Soyad: Mary Tudor Doğum Tarihi: 18 Şubat 1516 Nereli: İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: 17 Kasım 1558

Mary Tudor kimdir, İngiltere ve İrlanda kraliçesi.

Mary Tudor (I. Mary), 18 Şubat 1516 tarihinde Londra‘da Greenwich kentindeki Placentia Sarayı’nda doğmuştur. İngiltere kralı VIII. Henry‘nin kızıdır. Annesi babasının ilk eşi Aragonlu Catherine ‘dır. I. Elizabeth, VI. Edward, Henry FitzRoy, Henry adlarında kardeşleri vardı. I. Elizabeth‘in annesi Anne Boleyn, VI. Edward‘ın annesi Jane Seymour‘dur.

Mary Tuk Latince, Fransızca, İspanyolca ve Yunanca öğrendi, astronomi, doğa bilimleri ve matematik okudu, müzikle ilgilendi. Babasıyla annesinin ayrılmalarından sonra çeşitli kötü davranışlara katlandı, annesinin anısına ve dinine sıkı sıkıya bağlandı. Babası VIII. Henry İngiltere‘yi Roma Katolik Kilisesi’nden ayırıp din reformuna girişti.

Anne babası 1533’te boşandıktan sonra prensesliği geri alındı. 1536 yılında babasının İngiltere (Anglikan) Kilisesi’nin başı olarak tanınması koşuluyla yeniden prensesliğe kabul edildi.

1547 yılında babası kral VIII. Henry ölünce yerine 10 yaşındaki oğlu VI. Edward geçti. O da 6 Temmuz 1553 tarihinde de veremden ölünce, her ne kadar yerine Dük John Dudley tarafından oğlu Gek şartıyla VIII. Henry‘nin kardeşinin torunu; kuzeni 15 yaşındaki Leydi Jane Grey geçtiyse de 9 gün sonra 19 Temmuz 1553 tarihinde İngiltere kraliçesi Mary Tudor oldu. 1 Ekim 1553 tarihin de taç giydi. Mary tahta çıktıktan sonra Jane Grey’in kraliçe olmasını sağlayan Northumberland Dükünü idam ettirmiş ama 15 yaşındaki kuzeni Jane’i idam ettirmemiş, Londra kulesine hapsettirmişti. Bir sene sonra çıkan isyanda alakası olmasa bile yine onu da idam ettirmişti.

Mary Tudor, kraliçe olduktan sonra Katolikliği resmi din ilan etti. Roma’ya bağlılığını bildirdi.

Mary Tudor, 1554 yılında İspanya İmparatorluğu’nun kurucusu II. Felipe ile evlendi. Yaptığı evliliğin yol açtığı ayaklanmalara karşı çok sert davrandı. Aralarında Protestan önderlerin de bulunduğu 300 kadar kişi yakıldı, binlercesi öldürüldü ya da hapse atıldı.

1557 yılında İspanya’nın yanında Fransa’ya karşı savaşa girdi ancak yenilgiye uğradı. İç ve dış politikasını şiddete dayandırması, Kanlı Mary / “Bloody Mary” diye anılmasına yol açtı. İngiltere’yi yöneten ilk kadın olan Mary Tudor, sonraki dönemlerde Tudor Hanedanı’nın en başarısız hükümdarı sayıldı.

Mary Tudor, hastalandı ve 17 Kasım 1558 tarihinde İngiltere, Londra‘daki St. James Sarayı’nda 42 yaşında ölmüştür. O öldükten sonra Protestan Prenses I. Elizabeth İngiltere Kraliçesi oldu.

İlgili Makaleler

Mary Tudor hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu