Mabel Matiz kimdir

Mabel Matiz kimdir, Diş hekimi, Şarkıcı, söz yazarı

Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin Erdemli’de doğmuştur. Asıl adı Fatih Karaca‘dır. Çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını Mersin ilinin bir ilçesi olan Erdemli’de geçirmiştir. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi’nde okumuştur.

Mabel adını; Buket Uzuner‘in “Kumral Ada Mavi Tuna” adlı roterinin takma adından alır. Matiz ise, müziğini en iyi tanımladığına inanarak adına eklediği ve «çok sarhoş, düşkün kimse» anlamlarına gelen eski yunanca kökenli argo bir kelimedir.

2003 yılında Üniversite için İstanbul‘a taşınarak başladığı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2008 yılında mezun oldu. 2011 yılında da İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisans yapmaya başladı. Lise ve üniversite yıllarında kısa süreli gitar ve şan dersleri aldı.

İlk albümünü çıkartmadan önce 2008 yılında kendi şarkılarının demolarını internet üzerinden Mabel Matiz adıyla yayınlamasına rağmen şahsi bilgi ve fotoğraflarına yer vermedi.

İlk albümünü 11 Mayıs 2011 tarihinde “Mabel Matiz” adında Zoom Kurumsal etiketiyle çıkarmıştır. 2011 yılında yapılan değerlendirmelerde ilk albümü, yılın en iyi ilk 10 albümü arasında gösterilmiş, albümde yer alan “Arafta”, “Söylese O Ben Söyleyemem”, “Kül Hece”, “Filler ve Çimen” ve “Barışırsa Ruhum” adlı şarkılara çekilen video klipler büyük beğeni toplamıştır. “Öteki” adlı şarkısını öldürülen gazeteci Hrant Dink için yazdığını söylemiştir.

Mabel Matiz kendi albümleri dışında başka sanatçıların albümlerine de şarkılar vermektedir. Teoman‘ın “Aşk ve Gurur” albümünde yer alan “Sahilde Bir Sarhoş, Göksel‘in “Bende Bir Aşk Var” albümündeki “Yarım Kalan Şarkı” ve Ceylan Ertem‘in “Ütopyalar Güzeldir “ albümündeki “Cennetin Irmakları” adlı şarkıların söz ve besteleri Mabel Matiz‘e aittir.

2010 Aralık ayında Göksel‘in Radyo Günleri konser serisinin ilk ayağı olan Salon İKSV konserinde konuk müzisyen olarak yer aldı. Bu, aynı zamanda Mabel Matiz olarak onun ilk sahne tecrübesiydi.

Mabel Matiz, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Anadolu’nun birçok şehrinde konser verdi. 2013 yılında ikinci albümü “Yaşım Çocuk” DMC Müzik / Zoom Kurumsal etiketiyle piyasaya çıktı.

Albümleri :
2011 – Mabel Matiz
2013 – Yaşım Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.