Leyla Ruhan Okyay kimdir

Ad Soyad: Leyla Ruhan Okyay Doğum Tarihi: 1952 Nereli: Alpullu, Kırklareli Meslekler: Ölüm Tarihi: -- Burcu:

Leyla Ruhan Okyay kimdir, Leyla Ruhan Okyay, 1952 yılında Kırklareli, Alpullu’da doğmuştur. İlkokulu Silivri, Turgut Reis İlkokulu’nda okudu, orta ve lise eğitimini Kandilli Kız Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nde kent koruma projelerinde çalıştı; yüksek lisans eğitimini de aynı konuda tamamladı.

Mezun olduktan sonra çeşitli mimarlık atölyelerinde ve İ.T.Ü. Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nde kent koruma projelerinde çalıştı. Yüksek Lisans tezini de ‘Safranbolu’da Bir Koruma Örneği’ adı altında, aynı konuda tamamladı.

1997 yılında Varlık dergisinin ‘Ustaların Seçtikleri’ adı altında yayımlanan ve Nezihe Meriç tarafından seçilen ‘Düş’ adlı öyküsü Varlık dergisinin 1997 yılı ağustos sayısında yayınlandı.

Öykü, gazete yazıları, röportajları ve sanat yazıları, Varlık, Adam Öykü, Cumhuriyet gazetesi, Radikal gazetesi, E dergisi, Parşömen, Sanat Çevresi, Aykırı Sanat, Beş Parmak dergilerinde yayımlandı.

2000 yılı sonunda tamamlanan GaziantepŞanlıurfa arasındaki Birecik Barajı suları altında kalan köylerde yaşanan dramın anlatıldığı öykülerden oluşr Tan Oral‘ın ortaklaşa çıkardıkları Fırat’a Karışan Öyküler adlı kitabın koordinatörlüğünü üstlendi.

Leyla Ruhan Okyay, 2006 yılında Türk edebiyatından on dokuz öykücünün öykülerinin yer aldığı Liebe, Lügen and Gespenster adlı antolojide yer aldı.

Gençler için yazdığı “Leylek Havada” romanıyla Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) 2012 Yılın En İyi Gençlik Romanı ödülünü kazandı.

İstanbul’da yaşayan Leyla Ruhan Okyay’ın bir kızı vardır.

Kitapları :
2014 – Hayal kız
2012 – Leylek Havada
2012 – Yeşilköy Bizim Köyden Trenler Geçer
2010 – Çilesine Aşık
2003 – Geyikli Orman
2000 – Gölgesi Güz

Leyla Ruhan Okyay hakkında yapılan aramalar

Leyla Ruhan Okyay, Leyla Ruhan Okyay biyografi, Leyla Ruhan Okyay hayatı, Leyla Ruhan Okyay nereli, Leyla Ruhan Okyay kimdir, Leyla Ruhan Okyay eşi, Leyla Ruhan Okyay kaç yaşında, Leyla Ruhan Okyay fotoğrafları

İlgili Makaleler

Leyla Ruhan Okyay hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu