Kurt Cobain kimdir

Ad Soyad: Kurt Cobain Doğum Tarihi: 20 Şubat 1967 Nereli: Hoquaim, Washington Meslekler: , Ölüm Tarihi: 05 Nisan 1994

Kurt Cobain kimdir, Kurt Donald Cobain, Amerikalı şarkıcı ve besteci.

20 Şubat 1967‘de Washington‘da dünyaya geldi. Garson olan annesi ve otomobil tamircisi babasının ayrılmasının ardından büyük bir çöküş yaşadı ve anti-sosyal bir çocukluk geçirdi. Gençlik yıllarında dönemin en ünlü müzik grupları olan The Sex Pistols, Joy Division ve The Melvins gibi grupları dinledi. Lise eğitimini tamamladıktan sonra arkadaşı Kirst Novoselic ile birlikte Olympia‘ya giderek Nirvana adını verdikleri ve baterist Chad Channing‘in de dahil olduğu rock grubunu kurdular. 1988 yılına gelindiğinde konserler vermeye başlayan grubun müzik tarzı “grunge” olarak adlandırıldı. 1989 yılında ilk albümleri “Bleach” yayınlandı. 1990 yılında grubun davulcusu Channing, kendisinden bekleneni verememesinin üzerine yerini Dave Grohl‘e bıraktı.

1991 yılına gelindiğinde grubun tanınmasında esas rol oynayan albüm “Nevermind“, Geffen Records etiketiyle piyasaya çıktı. Bu albümde yer alan “Smells Like Teen Spirirt” şarkısıyla büyük bir başarı yakaladılar ve albüm yaklaşık on milyon kopya satmayı başardı.

Bir gece içinde gelen bu başarı Nirvana’nın 24 yaşındaki duygusal lideri Cobain üzerinde baskı yaratmaya başladı ve Kobain bu baskıyı üzerinden atabilmek için eroine başvurdu.

Şubat 1992 tarihinde rock şarkıcısı Courtney Love ile evlendi ve bu evlilikten 8 Ağustos 1992‘de Francis Bean adını verdikleri kızları dünyay geldi. Eşinin hamile olduğunu öğrendikten sonra uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için tedavi görmeye başlayan Cobain’in bu çabası başarısızlıkla sonuçlandı ve bir süre sonra yeniden eroin kullanmaya başladı.

1992 yılında “Incesticide” albümü piyasaya çıktı ve ardından 1993 yılında grubun son albümü “In Utero” yayınlandı. Grup, 1993 yılında MTV için bir unplugged çalışması yaptı ve hemen ardından Avrupa turnesine başladı. Acak Cobain’in giderek artan solunum problemleri yüzünden bu turne tamamlanamadı.

4 Mart 1994‘te İtalya‘daki otel odasında çok sayıda ağrı kesici ve şampanyayı birlikte almış şekilde bulundu. Koma halinde hastaneye kaldırıldı ve hayatı kurtarıldı. Bu olay basından saklandı ancak birkaç gün sonra, 5 Nisan 1994 tarihinde Seattle şehrinde, tüfa sayısız spekülasyon yapılmasına rağmen, bu teorilerin hiçbiri kanıtlanamadı ve bu ölüm kayıtlara intihar olarak geçti.

Kısa hayatında birçok başarıya imza atmış olan Cobain, grunge adı verilen müzik tarzı ile, günümüz alternatif rock müziğinin temellerini atmıştır. Nirvana albümleri hala büyük ilgi görmekte ve yüksek satış rakamlarına ulaşmaktadır.
yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım. Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum.

Kurt Cobain’in intihar mektubu :

İlgili Makaleler

Kurt Cobain hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu