Kraliçe Rania kimdir

Ad Soyad: Kraliçe Rania Doğum Tarihi: 30 Ağustos 1970 Nereli: Kuveyt Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Kraliçe Rania kimdir, Ürdün kralı Kral II. Abdullah‘ın eşidir.

Kraliçe Rania, 31 Ağustos 1970 tarihinde Filistinli bir ailenin kızı olarak Kuveyt‘te doğmuştur. Tam adı Rania El Yasin’dır. Kuveyt’in Jahra bölgesindeki New English School’da eğitim gördü. Birinci Körfez Savaşı’nda, doktor olan babası Faysal Sıtkı El-Yasin ve ev kadını annesi İlham Yasin’le beraber Kuveyt’i terk etmek zorunda kalan Rania, Kahire Amerikan Üniversite’sinin İşletme bölümünden mezun oldu. Kahire, Londra ve ABD‘de eğitim gördü. Harvard Üniversitesi‘nde okurken Prens Abdullah (Kral II. Abdullah) ile tanıştı.

Kraliçe Rania, Üniversiteden mezuniyeti sonrasında Citibank’ ta çalıştı, daha sonra da Amman‘da Apple şirketinde çalıştı ve 1993 yılında da evlendi. Önce prenses ünvanını aldı; eşinin tahta oturmasından sonra da Ürdün tahtının kraliçesi oldu.

Kraliçe Rania, 10 Temmuz 1993 tarihinde Ürdün kralı Kral II. Abdullah ile Amman‘da yapılan bir düğünle evlendi. Prens Hüseyin (d.1994), Prenses İman (d.1996), Prens Haşim (d. 2005), Prenses Selma (d. 2000) adlarında çocukları vardır.

Kraliçe Rania, bir kraliçe; ama aynı zamanda, eğitim sağlık ve kadın hakları savunucusu olarak sosyal girişimleriyle de dikkat çekiyor. Rania, sosyal girişimleri nedeniyle 2015 yılında Angela Merkel‘in elinden Walther-Rathenau Ödülü’nü aldı.

Forbes dergisinin hazırladığı Dünyanın En Güçlü 100 Kadını listesinin 80. sırasındadır.

Kraliçe Rania hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu